Dave Foster

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Dave Foster, Nirvana'nın üçüncü bateristidir.

Foster provalara düzenli olarak katılmaması nedeniyle sadece birkaç konser sonrasında gruptan atıldı. Foster, Kurt Cobain ve Krist Novoselic'ten saatlerce uzak yaşadığı için grubun Tacoma'daki provaları için Foster'ın alınıp daha sonra evine geri bırakılması gerekiyordu. Cobain'in hesabına göre bu provaları çok zora sokuyordu.

Cobain'in biyografisi Heavier than Heaven'ın yazarı Charles R. Cross'a göre Foster'ın Cosmopolis belediye başkanının oğluna yaptığı saldırı sonucu aldığı 2 haftalık hapis cezası, ehliyetine el konuluşu ve ve kurbanın hastane masrafları için kesilen binlerce dolarlık ceza Cobain'le Foster'ın arasında son noktayı koydu.

Ne Cobain ne de Novoselic, Foster'ı kovulduğuna dair bilgilendirmedi. Cross'a göre Foster kendisinin haberdar edilmediği Nirvana'nın Butthole Surfers'daki konserinin ilanlarını gördüğünde grubun dışında kaldığını anladı.

Ayrıca Cobain'in Foster'a yazdığı fakat yollamadığı uzun not da Kurt Cobain'in yayınlanmış günlüklerinde bulunabilir.

Notta Cobain Foster'ın müzik yeteneği överken Cobain'le Foster'ın yetiştikleri kültürler arasındaki farklardan da sızlanır hâlbuki ikisi de Aberdeen'de yetişmişlerdir.