Darbeler

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Darbeler, ruhçu terminolojide kullanılan bir terim olup, medyumun trans halinde olduğu ruhsal irtibat seanslarında, görünürde hiçbir etken olmamasına karşın duyulan darbe tarzındaki seslere verilen addır.

Darbeler, ateşe atılmış tuz tanelerinin çıkardığı hafif çıtırtı seslerinden tavan, döşeme, masa ve duvara vurulan yumruk seslerine ve tabanca sesi gibi uzaklardan duyulabilecek seslere varıncaya değin değişik şiddetlerde kendini gösterebilir.

Bedensiz ruhlarla yapılan darbeli iletişime tiptoloji adı verilir. Fakat daha çok spiritüalizmin ilk yıllarında kullanılan bu tarz iletişim, spiritüalistlerin artık pek tercih etmediği, genellikle tekamül düzeyi geri ruhların söz konusu olduğu ve sahtekarlıkların yapılmasına gayet elverişli bir irtibat biçimi olarak kabul edilir.

Öte yandan, bir ruhsal irtibat seansında duyulan darbe seslerinin tek kaynağının bedensiz varlık olmayabileceği, bu sesleri bilerek veya bilmeyerek (farkında olmadan) medyumun, kendi psişik yetenekleriyle de oluşturabileceği belirtilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Metapsişik Terimler Sözlüğü,Ergün Arıkdal
  • Ruh ve Kainat, Bedri Ruhselman