Darürrahat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ülkenin yer aldığı Sierra Nevada Dağları.

Darürrahat, İsmail Gaspıralı'nın yarattığı, 1906 yılında ise "Darürrahat Müslümanları" adı altında kitaplaştırdığı eserinin kurgusal mekanı olan ütopik ülkedir. Kırım Tatarı olan yazar, Rus aydınlanmasının etkisi ve Avrupa şehirlerini dolaşarak edindiği tecrübelerle bu ülkeyi yaratmıştır. Yazar ülkeyi Türkmenistan'dan Batı Avrupa'yı gezmeye gelen Molla Abbas 'ın gözünden anlatır. Söz konusu ülke Endülüs Emevileri'nin devamı niteliğindedir. Eserde Gırnata düşerken kaçan Müslüman halkın Erkenekon misali dağlar arasına çekilerek saklı bir şekilde varlığını sürdürmesi sonucu yarattıkları medeniyet aktarılır. Osmanlının geri kalmışlığı bu iyi örnek üzerinden eleştirilir. Ülkede göze çarpan temel şeyler bilimsel bakış açısının önde olması ve kadın erkek eşitliğidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Darürrahat, İspanya'nın Endülüs bölgesinde yer alan Sierra Nevada Sıradağlarının arasında yer alır. Dört tarafı sık ormanlarla kaplı, dorukları karlı dağlarla çevrilidir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkeye ulaşım El Hamra Sarayı'nın altındaki delhizlerden sağlanır.
Endülüs Emevileri, İspanya'da kalan son parçası olan Gırnata Emirliği

Katoliklerin özellikle de Kastilya Krallığının gittikçe güçlenmesi karşısında hızla toprak kaybeden Endülüs Halifeliği, Gırnata'nında düşman eline geçme olasılığına karşı El Hamra Sarayından başlayarak Sierra Nevada Dağlarını aşıp denize ulaşacak bir tünel inşaatına başladı. Amaç denize ulaşıp oradanda Mağrip'e geçebilmekti. Bunun için Sudan'dan özel olarak 80 esir getirilmiştir. Fakat esirler kazarak denize değil ülkenin bulunduğu kapalı vadiye ulaşmışlardır. Daha sonra başlayan savaşlar neticesinde inşaat yarım kalmış, köleler azad edilmiş. Zamanla sarayın bahçıvanı hariç herkes bu tünneli unutmuş.

1491 senesi, şehri savaşmadan tesmil etmek istemeyen "Musa bin Ebu'l Gazan(Musa El-Gazani)" gibi serdarlar(başkomutan) olsa da Halife Ebu Abdullah ile İspanya Kralı Ferdinand arasında imzalanan antlaşmayla şehir kan dökülmeden teslim edilir. Serdar Musa direnir düşman askerlerine direnir ve öldürülür. Fakat onun ailesi ve yakınlarından oluşan 140 kişi, Musa El-Gazani'nin önerisiyle El Hamra Sarayına gider ve bahçıvanın yardımıyla saklı vadiye ulaşırlar

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusun tamamı Araplardan oluşur. En yaygın din İslamdır. Ülke 40 karye(köy) ve 1 beldeden oluşur. Aynı zamanda başkent olan beldenin adı "Darüs-saadet" 'tir.

Bilim ve Teknik[değiştir | kaynağı değiştir]

Gelenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Darü'l-ulum ve Terbiye (Bilim ve Terbiye Akademisi) sınavlarında birinci olanlar, dış dünyaya çıkarak tarihi Gırnata şehrini ve El-Hamra Sarayını gezmeye hak kazanırlar.
  • Ülkenin kurucu atası sayılan Musa El-Gazani'nin vasiyeti üzerine 2075 yılına kadar ülke kendini dış dünyadan gizleyecektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Ütopyaları(2014), S.USTA, Kaynak Yayınları