Danville, Virginia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Danville
Takma adlar:
River City, City of Churches
Sloganlar:
The River City, Where Innovation Flows
Danville'nın Amerika Birleşik Devletleri'da bulunduğu yer
Danville
Danville
Danville'in ABD'deki konumu.
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Eyâlet Virginia
Yüzölçümü
 • Toplam 113,8 km² (439 mil²)
Rakım 162 m (531 ft)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 43,055
Zaman dilimi UTC-05.00 (EST)
 • Yaz (YSU) UTC-04.00 (EDT)
Resmî site
danville-va.gov

Danville, Amerika Birleşik Devletleri'nde, Virginia eyaletinin ortagüney kesiminde kent. Pittsylvania ilinin (county) sınırları içinde kalmakla birlikte, yönetim bakımından bağımsızdır. Dan Nehri'nin kıyısında, Greensboro'nun (Kuzey Carolina) 77 km kuzeydoğusunda yer alır.

1728'de The Ford at Wynn's Falls adıyla kurulan ilk yerleşme, 1793'te tüzel kişilik kazandı ve yöredeki tütünün toplanarak nehir yoluyla taşındığı bir nokta oldu. 1848'de demiryolunun tamamlanmasıyla ülkenin önde gelen parlak yapraklı kurutulmuş tütün pazarlarından biri durumuna geldi. İç Savaş sırasında Güneyliler burada bir tutsak kampı kurdular. Birçok Kuzeyli mahkûm Danville Ulusal Mezarlığı'nda gömülüdür. Richmond'ın düşüşünden sonra birkaç gün Konfederasyon başkenti oldu. Günümüzde Danville Güzel Sanatlar ve Tarih Müzesi olarak kullanılan Güney Eyaletleri Anısal Malikanesi, Konfederasyon'un Son Başkenti (Last Capitol) olarak bilinir.

Sivil haklar hareketi döneminde 1963'ün yaz aylarında bir dizi şiddet olayı yaşandı.

1880'lerde Dan Nehri Pamuk İmalathaneleri'nin gelişmesiyle önde gelen bir dokuma merkezi olan kentin öteki önemli sanayi ürünleri alçıtaşı ürünleri, otomobil lastiği, cam ve maden eşyadır. 1938'de tamamlanan Dan Hidroelektrik Santralı kent yönetimince işletilir.

Başlıca öğretim kurumları Averett College (1859) ile Danville Community College'dır (1968). İngiliz Avam Kamarası'nın ilk kadın üyesi Lady Astor (eö Nancy Witcher) burada doğmuştur.

Danville 1830'da kasaba, 1870'te de kent tüzel kimliği kazanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]