Danny Faure

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Danny Faure
4. Seyşeller Devlet Başkanı
Görevde
Makama geliş
16 Ekim 2016
Yerine geldiği James Michel
Kişisel bilgiler
Doğum 8 Mayıs 1962
Kilembe, Uganda

Danny Faure (8 Mayıs 1962), Seyşelli siyasetçi. Faure, Afrika ada ülkesi Seyşeller'de 16 Kasım 2016 tarihinden bu yana devlet başkanlığı makamında bulunmaktadır.

Seyşelli bir ailenin çocuğu olarak Uganda'da dünyaya gelen Faure, ilk ve orta öğrenimini Seyşeller'de tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için Küba'ya gitmiş ve orada siyasi bilimler üzerine eğitim almıştır.

Ülkesine döndükten sonra birçok kamu kuruluşunda görev alan Faure, üye olduğu Halk Partisi mensubu olarak 2004 yılında Maliye Bakanı olarak görevlendirilmiştir. 2010 yılında bu görevin ek olarak devlet başkanlığı yardımcılığı görevini de üstlenen Faure, 2016 yılında gerçekleştirilen seçimlerde muhalefetin mecliste çoğunluğu elde etmesi neticesinde mevcut devlet başkanı James Michel'in görevini bırakması neticesinde 16 Ekim 2016 tarihi itibarıyla ülkenin yeni devlet başkanı olarak makama çıkmıştır.[1]

Michel son olarak 2015 yılında gerçekleştirilen seçimlerde makama geldiği için Faure'nin de görevinin yasal bitiş süresi 2020 olarak açıklanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
James Michel
Seyşeller devlet başkanı
2016 – ...
Sonra gelen
Görevde