Danimarkalı Ulrika Eleonora

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ulrika Eleonora
Portrait attributed to Jacques d'Agar, 1677
İsveç konsort kraliçesi
Hüküm süresi6 Mayıs 1680 – 26 Temmuz 1693
Taç giymesi25 Kasım 1680
Doğum11 Eylül 1656(1656-09-11)
Kopenhag
Ölüm26 Temmuz 1693 (36 yaşında)
Karlberg Sarayı
Eş(ler)i
XI. Karl (e. 1680)
Çocuk(lar)ıHedvig Sophia, Holstein-Gottorp Düşesi
XII. Karl
Ulrika Eleonora, İsveç Kraliçesi
HanedanOldenburg
BabasıIII. Frederick, Danimarka Kralı
AnnesiSophie Amalie

Danimarkalı Ulrika Eleonora (11 Eylül 1656 - 26 Temmuz 1693), XI. Prens Charles'ın karısı olarak İsveç Kraliçesi idi. Cömertliği ve yardımseverliği için sık sık takdir edilirdi.

Ulrike adı, adın Danimarkalı bir versiyonudur; İsveççe'de Ulrika Eleonora den äldre (İngilizce: Ulrica Eleanor the Elder) Onu gelecekte kraliçe olacak kızından ayırt etmek için kullanılırdı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları ve evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulrika Eleonora gençliğinde. Pierre Signac canlandırdı.

Ulrika Eleonora, Danimarka-Norveç Kralı III. Frederick ve eşi Brunswick-Lüneburg Kraliçesi Sophie Amalie'nin kızıydı . Annesinin gözetiminde sıkı bir şekilde yetiştirildi: ona birkaç farklı dil öğretildi ve söylendiğine göre çizim ve resimde iyi bir öğrenciydi.[1]

1675'te İsveç Kralı XI. Charles ile nişanlandı. Nişanlanmalarının amacı, İsveç bakış açısından olsa da, Danimarka'nın İsveç'in düşmanlarıyla ittifak kurmasını engellemekti.[2] Kardeşi Danimarka-Norveç Kralı bu eşleşmeye pek hevesli değildi ancak kararı, Ulrika'ya kraliçe statüsü verileceği için çok hevesli olan annesine bıraktı.[2] Nişan 13 Temmuz 1675'te açıklandı.

1675-1679'da Danimarka-Norveç ve İsveç arasındaki Scanian Savaşı sırasında nişanı bozmaya teşvik edildi. 1676'da erkek kardeşi onun adına nişanı bozdu ancak kendisi kendini nişanlı olarak görmeye devam etti. 1676'da Orange Prensi ve daha sonra Kutsal Roma İmparatoru Leopold I tarafından olası bir gelin olarak kabul edildi, ancak farklı bir eşleşmeyi reddetti. Savaş sırasında, İsveçli mahkumlara nezaket göstererek gelecekteki ülkesine sadakatiyle ün kazandı: yiyecek,os ve ilaç satın almak için mücevherlerini ve nişan yüzüğünü rehine verdi. Danimarka'nın İsveç'e karşı kazandığı zaferlerin onuruna düzenlenen kutlamalara katılmayı da reddetti.

1679'da İsveç ile Danimarka-Norveç arasındaki barış görüşmeleri sırasında XI. Charles ile evliliği yeniden gündeme geldi ve 26 Eylül 1679'da onaylandı. Evlilik sözleşmesi 6 Şubat 1680'de imzalandı ve İsveç temsilcisi Johan Göransson Gyllenstierna, Ulrika'ya İsveç'e dönüşünde eşlik etti. Evliliği şerefine yapılan kutlamalardan birinde, onun ve damadın adı havai fişeklerle yazıldı. İzleyicilerden biri, adı ilk sönen kişinin ilk ölecek kişi olduğuna dikkat çekti. Adı ilk kez çıktığında, eşinden daha uzun yaşamaya dayanamayacağı için gerçekten böyle olmasını umduğunu belirtti.[3]

Ulrika Eleonora, hayırseverliği nedeniyle Danimarka'da popülerdi. İsveç'ten ayrılırken, kardeşi Christian V, Frederiksborg'a veda ettiği sırada, nişan yüzüğü de dahil olmak üzere İsveçli savaş esirleri adına rehin verdiği mücevherleri ona geri verdi. Onunla vedalaştığında, onu bir daha görebileceğini düşünmediğini söyledi ve şu cümleleri kurdu: "Artık Danimarka ile İsveç arasında bir barış piyonu olarak görüldüğüm için, Tanrı'dan böyle görkemli bir lütfu yerine getirmesini diliyorum. Böylece davranışlarım bu iki insan arasındaki tüm düşmanlığı ortadan kaldırmaya ve bunun yerine onları sonsuza dek dostlukta birleştirmeye katkıda bulunabilir." .[3]

Annesine ve kız kardeşlerine veda ettiği Helsingør'da Danimarkalılara da vedaları için şu sözlerle teşekkür etti:

"Teşekkürler! Tüm kalbimle teşekkür ederim! Danimarka'da hep aynı şefkatle anılayım ve Tanrı bana öyle yaşama lütfu versin ki, son ayrılığımda [ölüm] tebaalarımdan aynı sevgiyi izleyeyim!" [4]

Kraliçe olarak yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulrika Eleonora, David Klöcker Ehrenstrahl 1686

Ulrika Eleonora, 4 Mayıs 1680'de İsveç'teki Helsingborg'a geldi ve burada kanon selamı, Kraliçe Dowager, İsveç mahkemesi ve yerel aristokrasi tarafından karşılandı. İki gün sonra 6 Mayıs 1680'de Skottorp Malikanesi'nde Charles ile tanıştı ve evlendi. Düğün, küçük bir saray çevresinin huzurunda aceleci ve nispeten basit bir olaydı. Bunun gerekçesi, o sırada Fransa ile gergin bir ilişki içinde olan Kral'ın, Fransız büyükelçisi Feuqiéres'in huzuruna çıkmamak istememesi ve bunun ancak tören büyükelçinin katılamayacağı yer ve zamanda yapılırsa sağlanmasıydı. Tören resmi olarak Halmstad'da yapılacaktı ve Ulrika Eleonora yalnızca oraya giderken geceyi Skottorp'ta geçirecekti, ama geldiğinde aceleyle evlendi. 25 Kasım 1680'de Stockholm'deki Storkyrkan'da Kraliçe olarak taç giydi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ulrikke Eleonore af Danmark i C.F Bricka, Dansk biografidk Lexikon (1. udgrave, 1904)
  2. ^ a b Ulrikke Eleonore af Danmark i C.F. Bricka, Dansk biografisk Lexikon (1. udgave, 1904)
  3. ^ a b Anders Fryxell, Otto Sjögren: Berättelser ur svenska historien / 19. Karl den elftes historia. H. 5. Karl den elfte och hans samtida av konungahuset och af högadels- och råds-partierna.
  4. ^ Nanna Lundh-Eriksson (1947). Hedvig Eleonora. Stockholm: Wahlström & Widstrand. ISBN (Swedish).