Danimarka Kraliyet Balesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Danimarka Kraliyet Balesi

Danimarka Kraliyet Balesi (Danca: Det Kongelige Teater), 1748'de Kopenhag Kraliyet Tiyatrosu'nda bale topluluğu. Dünyanın en eski bale topluluklarından biridir.

1771'de topluluğun okulunu kuran Pierre Laurent, dramatik baleler repertuarını oluşturan başyönetmen Vincenzo Galeotti (1775-1816), 1829-77 arasında başyönetmenlik yapan ve topluluğun günümüzde ün yaptığı klasik üslubunu yaratan August Bournonville gibi bale ustalarının katkılarıyla gelişti.

19. yüzyılın sonlarıyla 20. yüzyılın başlarında bir gerileme dönemi geçiren Danimarka Kraliyet Balesi, Harald Lander'in 1932'den 1951'e değin süren başyönetmenliği sırasında canlılığını yeniden kazandı. Erik Bruhn, Henning Kronstam, Peter Martins ve Peter Schaufuss gibi dünyaca ünlü solo dansçıların yetişmesini sağladı. Ayrıca George Balanchine, Sir Frederick Ashton ve Birgit Cullberg gibi sanatçıların koreografisiyle birçok çağdaş yapıtı sahnelendi. 1953'ten sonra turnelere çıkan topluluk Lander'i izleyen ve aralarında 1978'de sanat başyönetmenliğine getirilen dansçı Henning Kronstam'ın da bulunduğu sanatçıların yönetiminde ününü artırdı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]