Daniel Frank Austin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Daniel Frank Austin (18 Mayıs 1943, Paducah, Kentucky ; † 20 Ocak 2015, Tucson, Arizona), Amerikalı bir botanikçidir. Resmi botanik yazarı kısaltması " DF Austin " dir.

Hayat[değiştir | kaynağı değiştir]

Austin, 1966'da lisans derecesini aldığı Murray Eyalet Üniversitesi'nde biyoloji okudu. Washington Üniversitesi ve Missouri Botanik Bahçesi'nde çalışırken Yüksek Lisans (1969) ve Doktora derecelerini (1970) aldı ve tezi "Amerikan Erycibeae (Convolvulaceae): Maripa, Dicranostyles ve Lysiostyles" üzerineydi. Arizona Üniversitesi Bitki Bilimleri Bölümü, Arizona-Sonora Çöl Müzesi, Drylands Enstitüsü, Florida Uluslararası Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü ve Fairchild Tropikal Bahçesi için çalışıyordu . Boca Raton'daki Florida Atlantic Üniversitesi'nde emekli profesördü.

Araştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'lerden bu yana, araştırma ilgisi Kahkahaçiçeğigiller familyası (Convolvulaceae) üzerinde, özellikle sabah ihtişamı (Ipomoea) cinsinin Amerikan türlerinde . Araştırması ayrıca evrimsel biyoloji, etnobotanik ve yabancı bitkilerin nesli tükenmekte olan bitki türleri üzerindeki etkisine odaklanıyor.

Yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Daniel Frank Austin, 35'in üzerinde kitap ve bireysel kitap bölümü yayınlamıştır, bilimsel dergilerde 100'den fazla makalenin ve popüler bilimde 60'ın üzerinde makalenin (ortak) yazarıdır. Florida Ethnobotany adlı kitabı 2005'te Mary W. Klinger Ödülü'nü kazandı ve 2006'da Botanik ve Bahçıvanlık Kitaplıkları Konseyi Yedinci Yıllık Edebiyat Ödülü'ne aday gösterildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Robert Zander: Zander Handwörterbuch der Pflanzennamen. Hrsg.: Fritz Encke, Günther Buchheim, Siegmund Seybold. 13., neubearbeitete und erweiterte Auflage. Eugen Ulmer, Stuttgart 1984, ISBN 3-8001-5042-5.