Danae (tablo)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Danae
Sanatçı Rembrandt
Yıl 1636
Tür Tuval üzerine yağlı boya
Boyutlar 185 cm × 203 cm (73 in × 80 in)
Konum Ermitaj Müzesi, St. Petersburg

Danae, Hollandalı ressam Rembrandt'ın tuval üzerine yağlı boya ile 1636 yılında çizdiği tablodur. Pierre Crozat koleksiyonunda yer almış olan tablo 18. yüzyıldan bu yana Sankt-Peterburg'daki Ermitaj Müzesi müzesinde sergilenmektedir.

İçerik[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabloda, Yunan mitolojisinde Perseus'un annesi olan Danae karakteri betimlenmiştir. Resimde Danae muhtemelen, bir altın sağanağı şekline girerek kendisiyle ilişkiye girip Perseus'a hamile kalmasını sağlayacak olan Zeus'u karşılarken görülmektedir.

Danae için, ressamın eşi olan Saskia van Uylenburgh modellik yapmış olsa da, Rembrandt daha sonra, Danae'nin yüzünü değiştirerek metresi Geertje Dircx'in yüzüne yer vermiştir. Rembrandt'ın en gösterişli eserlerinden biri olan bu tabloya, muhtemelen ressam tarafından da büyük önem verilmiştir; ancak resmin nispeten büyük boyutlarda olması, satılmasını zorlaştırmıştır.[1]

Saldırı ve restorasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Rembrandt'ın bu tablosu 15 Haziran 1985 günü, daha sonra akli dengesinin bozuk olduğuna hükmedilen bir adam tarafından saldırıya uğradı. Tuvalin üzerine sülfürik asit döken saldırgan tabloyu ayrıca iki yerinden bıçakladı. Saldırı sonrasında resmin orta bölümünün tamamı, sıçrama izlerinden ve akan boyalardan meydana gelen birçok noktayla kaplandı.

Resmin restorasyonuna aynı gün başlandı. Kimyagerlere danışan onarım ekibi önce tablonun yüzeyini suyla yıkayarak temizledi. Tablo dik durumda tutularak üzerine su püskürtüldü ve böylece zararın daha da derinleşmesi önlendi. Tablonun tüm restorasyon çalışmaları 1985 ile 1997 yılları arasında tamamlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Crenshaw, P. (2006) Rembrandt's Bankruptcy. The artist, his patrons and the art market in seventeenth-century Netherlands, p. 72.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]