Dan Gibson

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Daniel "Dan" Gibson (d. 1956), Orta Doğu, Arap coğrafyası ve de erken İslam tarihi üzerine incelemeler ve araştırmalar yapan Kanadalı belgeselci ve yazar.

Kişisel yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Dan Gibson, hem arkeoloji hem de Kutsal Topraklar tarihi ile ilgilenen İngiliz asıllı Kanadalı bir aileden geldi. Gibson, yirmili yaşlarının başında, Arap Yarımadası'nı ziyaret etmiş, üniversite eğitiminden sonra, Arap Yarımadası'nın tarihini araştırmış ve ailesiyle birlikte, 20 yıldan fazla bir süre Orta Doğu ülkelerinde yaşamıştır.

Araştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Gibson'ın araştırmaları, öncelikli olarak, bölgenin antik dönem ticaret tarihi ve özellikle Nebatiler üzerine oldu. Bu süreç zarfında, arkeolojik bulgular ile geleneksel İslam tarihçiliği arasında bir çelişki olduğuna kanaat etti. Gibson, İslam peygamberi Muhammed'in Mekke'de değil Petra'da (bugün Ürdün'de) doğduğuna ve yine asıl Mekke şehrinin ve Kâbe'nin günümüz Arabistan'ında değil Petra'da olduğunu iddia etmiştir. Ayrıca konu ile ilgili olarak 2016 yılı yapımı The Sacred City (Kutsal Şehir) isimli belgeselin yazarlığını ve sunuculuğunu yapmıştır.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Data on Gibson's biography taken from his Web pages, his book Qur'ānic Geography and the Amazon author information to this book: [1] 21 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., [2] 8 Nisan 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., [3] 26 Ocak 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., [4] 31 Mayıs 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Dan Gibson: Qur'ānic Geography (2011)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Harici video
The Sacred City (2016) (Kutsal Şehir), Türkçe