Damcılı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Damcılı
Artefacts from Damjili.jpg
Damcılı mağarasından bulunan nukleuslar
Genel bilgiler
Tür Mağara
Konum  Azerbaycan Qazax ili Daş Salahlı köyü
Ölçüler
Genişlik 360 m 2

Damcılı Mağarası - mağara-kamp olup, Qazax ilinin Daş Salahlı köyünden Xram Nehri na kadar uzanan Aveydağ'nin güneydoğusunda, kireç kayalığın altındadır.

Aveydağ mağaralar grubundan en irisidir. Alanı 360 m 2 dir. yarım dairesel şekildedir. Ön bölümü dağılmıştır. Karşı taraftan yüksekliği 4 metredir. Doğal çatlaklardan süzülen su damlalarına göre Damcılı adlandırılmıştır. Arkeolojik kazılar sırasında karışık tabakadan nukleuslar, sivri uçlu, qaşov, bıçaqvari aletler, lövhəb şekilli bıçaklar, ok ucluqları, biz vb. bulunmuştur.[1] Damjili name was originated from weeping water through natural cracks on the cave walls (a word Damji (Azerice: damcı) in translation from Azeri means drop).[2]

Daş mamulü 8000 den fazla olup 550 den fazlası alet, kalanı ise şarapneldir. Mağaradan ocak külleri, kömür kırıntıları, çeşitli hayvan kemikleri bulundu. Bulgular içerisinde koyu kırmızı doğal boyalar da tesadüf edilir. Daş ürünün hazırlanma teknikleri, biçimi ve karşılaştırılmasına göre Orta Paleolitik dönemi, Üst Paleolitik dönemi, Mezeolit dönemi ve Neolitik dönemi ne aiddir.Damcılı mağarası Qazax ilinin Daşsalahlı köyü yakınlarındaki Avey dağının doğu eteğinde bulunmaktadır. Bu bölgede istihbarat içerikli arkeolojik araştırma ilk kez 1953 yılında düzenlenen ve 1956 yılından itibaren burada üç yıl içinde arkeolog M.M.Hüseynovun yönetimi ile tabanlı arkeolojik keşif düzenlenmiştir.[3] O yıllarda düzenlenen keşif Avey Dağı'nda taş devrine ait olan eski insanların yaşadıkları 30'a yakın mağara tespit etmiştir. Dünyanın birçok bölgelerinde olduğu gibi burada da ilkel insanlar doğal mağaralardan kendileri için bir tür yerleşim yeri olarak kullanmışlardır. Onlar böyle yerlerde yaşayarak uzun süre ilkel çalışma faaliyeti olup doğal güçlerden, sert hava koşullarına ve vahşi hayvanlardan kendilerini koruyabilecek ettiklerini anlamışlardı. Avey Dağı bölgesinde tespit edilen taş devri insan sitelerinden en irisi ve önemlisi Damcılı mağara kampı. Bu mağara biçimine göre yarım yuvarlakdır. Yükseklik - 4 m, toplam alanı 17 x 27 m.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gazakh". Authentic Azerbaijan. 
  2. ^ "Archaeological Baseline Data" (PDF). BP. 
  3. ^ "Damjili stone age cave camp". 
  • Məmmədəli Hüseynov, Aazərbaycan arxeologiyası, Daş dövrü, Bakı, 1975.