Dambulla mağara tapınağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dambulla Mağara Tapınağı
දඹුලු ලෙන් විහාරය
தம்புள்ளை பொற்கோவில்
UNESCO Dünya Mirası
Konum Sri Lanka
KriterKültürel: i, vi
Referans561
Tescil1991 (15. oturum)
BölgeAsya-Pasifik

Dambulla'nın Altın Tapınağı olarak da bilinen Dambulla mağara tapınağı (Seylanca: Dam̆būlū Len Vihāraya, Tamilce: Tampuḷḷai Poṟkōvil), Sri Lanka'nın orta kısımlarında bulunan bir Dünya Mirası alanıdır.[1] Bu site Kolombo'nun 148 kilometre doğusunda, Kandy'nin 72 kilometre kuzeyinde yer almaktadır.

Dambulla, Sri Lanka'daki en büyük ve en iyi korunmuş mağara tapınağı kompleksidir. Kaya kulesi, çevresindeki ovadan 160 metre yüksekliktedir. Çevrede 80'den fazla belgelenmiş mağara bulunmaktadır. Mağaralara olan ilgi, heykel ve tablolar içeren beş mağaranın üzerine yoğunlaşmıştır. Bu tablolar ve heykeller Gotama Buda ve hayatı ile ilgilidir. Toplam 153 adet Buda heykeli, üç adet Sri Lankalı kral heykeli ve dört adet tanrı ve tanrıça heykeli bulunmaktadır. Kral ve kraliçe heykelleri arasında Vişnu ve Ganeşa adına inşa edilenler de mevcuttur. Duvar resimleri 2,100 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Mağaraların duvarlarındaki tasvirlere şeytan Mara'nın ve Buddha'nın ilk vaazı tasvirleri de dahildir.

Tarih öncesi Sri Lankalıların Budizmin Sri Lanka'ya gelmesinden önce bu mağara komplekslerinde yaşıyor oldukları sanılmaktadır, çünkü Dambulla mağarası komplekslerine yakın olan Ibbankatuwa'daki mağaralarda yaklaşık 2700 yaşında insan iskeletine sahip mezarlar bulunmaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Golden Temple of Dambulla 26 Aralık 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., UNESCO

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]