Damat Mahmud Celaleddin Paşa (1836-1884)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Damad Mahmud Celaleddin Paşa (1836 - 8 Mayıs 1884, Taif) Osmanlı Padişahı Abdülmecid'in kızı Cemile Sultan'ın eşiydi. Midhat Paşa'yla birlikte Abdülaziz'i tahttan indiren hükûmet darbesine katıldı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1858 yılında Sultan Abdülmecid'in kızı Cemile Sultan'la evlendi. Bu evlilikten 3 kız ve 3 erkek çocukları oldu. Ağustos 1872-Temmuz 1874 ve Ekim 1875-Eylül 1876 tarihleri arasında iki defa Ticaret nazırlığı yaptı. Kayınpederi Abdülmecid'den sonra tahta çıkan Abdülaziz'in yönetimine karşıydı. 30 Mayıs 1876 tarihinde Midhat Paşa, şeyhülislam Hasan Hayrullah Efendi ve Serasker Hüseyin Avni Paşa ile birlikte Abdülaziz'in tahttan indirilmesiyle sonuçlanan hükûmet darbesine katıldı. Darbeden sonra iki defa Tophane müşiri ve bir defa da serasker oldu. Ocak-Temmuz 1879 tarihleri arasında Trablusgarb valiliği yaptı.

Ancak aynı yıl tahta geçen kayınbiraderi II. Abdülhamid tarafından tahtına tehdit olarak görülmeye başlandı. 27-29 Haziran 1881 tarihleri arasında II. Abdülhamid'in emriyle kurulan Yıldız Mahkemesi'nde Midhat Paşa ve diğer sanıklarla birlikte Abdülaziz'i öldürmekle suçlanarak idama mahkûm edildi. İdam cezası II. Abdülhamid tarafından hapis cezasına çevrildi. Cemile Sultan'la olan nikâhı padişah tarafından iptal edildi ve cezasını çekmek üzere Hicaz'daki Taif kentine gönderildi. Orada 3 yıl boyunca zor koşullar altında altında cezasını çekmekteyken 8 Mayıs 1884 gecesi Midhat Paşa'yla birlikte muhafızlar tarafından öldürüldüğü iddia edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]