Dama

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Uluslararası dama tahtasını ve taşlarını gösteren bir resim

Dama, iki kişinin karşı karşıya oynadığı bir oyundur. Genellikle 8×8, 10×10 ya da 12×12'lik dama tahtaları üzerinde oynanır. Satrancın aksine bütün taşlar aynı biçimde hareket eder.

Çapraz Damanın Oynanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Taşlar, ancak üzerlerinde bulundukları koyu karelerde, yani çapraz olarak ve her hamlede birer kare gidecek şekilde hareket ederler. Yol üzerinde kendi renklerinden bir taş varsa bu yol, o taş çekilene kadar kapalıdır. Karşı tarafın bir taşı bulunursa ve arkasındaki kare de boşsa bu taşın üzerinden atlayıp karşı tarafın taşını tahtadan uzaklaştırabilir. Eğer taşlardan biri tahtanın karşı tarafına ulaşırsa üzerine bir tane taş daha konarak bir dama elde edilir. Dama, normal taşların aksine çaprazlar üzerinde her hamlede birden fazla kare kat ederek hareket edebilir, normal taş gibi tahtadan uzaklaştırılabilir. İki taraftan kimin bütün taşları tahtadan önce uzaklaştırılırsa oyunu kaybetmiş olur.

--Türk Damasının oynanışı Oyuna beyazlar başlar, saate siyahlar basar. yoz taş dediğimiz taşlar 1 kare ileri sağa ve sola doğru hareket edebilir. 1. ve 8. yataya ulaşan taşlar üzerine bir taş daha koyarak dama niteliği kazanır. Dama taşı istenilen yönde istenilen kadar kare ilerler (çapraz hariç).

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

www.damauzem.org

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]