Dalyan, Ortaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.25, 22 Ekim 2016 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17731243 numaralı sürüm (→‎top: Vikipedi:Anlam ayrımı gereği kaldırıldı, yazış şekli: bir çok → birçok AWB ile)
Dalyan
Muğla'nın Türkiye'deki konumu
Muğla'nın Türkiye'deki konumu
Muğla üzerinde Dalyan
Dalyan
Dalyan
Dalyan'ın Muğla'daki konumu
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Ortaca
Coğrafi bölge Akdeniz
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0252
İl plaka kodu 48
Posta kodu 48600

Dalyan, Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı bir mahalledir.

Köyceğiz Gölü dalyanı (Türkiye genelinde, kısaca Dalyan denir) bu beldede yer alır.

Dalyan, Köyceğiz Gölü ile Akdeniz'i birleştiren ana kanal üzerinde bulunur. Dalyan kanalının denize ulaştığı yer olan İztuzu plajı deniz kaplumbağaları olan Caretta Caretta'ların yumurtalarını bıraktıkları kumsallardan biridir. Kaunos antik kenti de Dalyan'dadır. Beldenin 8.000 dolayında nüfusu vardır. Pek çok ünlü turizm merkezine yakın olmasına rağmen turistik açıdan nispeten daha az gelişmiştir. Bunun sebebi, Dalyan'ın ana yoldan 12 km içeride bulunmasıdır. Adından anlaşılabileceği gibi geçmişte Dalyan'ın önemli geliri balıkçılıktı, pamukçuluk ikinci sırada yer alıyordu. Günümüzde en önemli iktisadi faaliyet turizmdir. Dalyan'da 100'ün üzerinde konaklama yeri, 20'nin üzerinde lokanta, birçok seyahat acentesi ve alışveriş yerleri bulunur. Mavi yengeci meşhurdur.

Dalyan'da bir lokantada Dalyan mavi yengeci (haşlanmış)

Dalyan'ın iklimi birçok Akdeniz kentinde olduğu gibi ılıman olduğu için belde ilkbahar, yaz ve kış aylarında ziyaret edilebilir. Ancak yine de Dalyan'a turistik bir ziyarette bulunmak için en iyi mevsim Caretta Caretta'ların yumurtlama mevsimi olan Haziran-Temmuz aylarıdır. Bu aylar şehrin popülasyonunda yaşanan canlanma nedeniyle turizm açısından daha eğlenceli geçmektedir.[1]

Kaynakça

Nehir kenarındaki Likya kaya mezarları, Dalyan
Nehir'de tekne gezisi, Dalyan
Dalyan'daki antik tiyatro
Dalyan'daki tarihi tiyatronun tepeden görünümü