Dallar Bayramı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dallar Bayramı veya Mesih İsa'nın Yeruşalim'e Giriş Bayramı,[1] Paskalya'dan önceki Pazar gününe denk düşen bir Hristiyan bayramıdır. Bayram, dört kanonik İncil'in her birinde bahsedilen bir olay olan İsa'nın Yeruşalim'e zaferle girişini anar. Mesih İsa'nın Yeruşalim'e Giriş Bayramı da Kutsal Hafta’nın ilk gününü işaret ediyor.

Mesih İsa'nın Yeruşalem'e Girişi

Bayramın tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacı Egeria'nın günlüğü bize, beşinci yüzyılın başında Yeruşalim’de oturan Hristiyanların öğleden sonra Zeytin Dağı'nda toplandıklarını ve daha sonra akşama doğru palmiye dalları ya da zeytin dalları ile Yeruşalim'e geçit töreni yaparak gideceklerini anlatır.

Gelenek hızla Hristiyan dünyasının geri kalanına yayıldı. Palmiye dalları kutsama geleneği, 8. yüzyılın ortalarında kanıtlanmıştır. Yunan ve Latin ayinle ilgili metinlerde palmiye dalları yalnızca yaşamın, umudun ve zaferin sembolü olarak hizmet etti, ancak popüler inanç (çoğunlukla yakın zamanda Hristiyanlığa dönüşen halklar arasında) kısa süre sonra onlara büyük bir güç ve hatta sihirli bir etki atfediyordu. Sonuç olarak, alayda taşınan dal, evlerden gelen tüm kötülükleri korumak için kullanıldı.

Batı Hristiyanlığı'nda Mesih İsa'nın Yeruşalim'e Giriş Bayramı[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel kiliselerin çoğunda Mesih İsa'nın Yeruşalim'e Giriş Bayramı, kalabalığın Yeruşalim'e giderken İsa'nın önüne saçtığı palmiye dallarını temsil eden palmiye dallarının kutsanması ve dağıtılmasıyla kutlanır. Elverişsiz iklimlerde palmiye dallarını temin etmenin zorluğu, zeytin dahil yerli ağaçların dalları ile ikame edilmelerine yol açtı. Ortodoks, Katolik, Lutheran, Metodist, Anglikan, Moravya ve Reform gelenekleri de dahil olmak üzere ana akım Hristiyan mezheplerine ait birçok Kilise, Mesih İsa'nın Yeruşalim'e Giriş Bayramı ayinleri sırasında cemaatlerine palmiye dalları dağıtır. Hristiyanlar, genellikle din adamları tarafından kutsanmış olan bu palmiyeleri, Hristiyan sanatının (özellikle haç ve haçların) yanına astıkları evlerine götürürler. Kiliseler bu palmiye dallarını toplar, daha sonra küllerin ertesi yıl Oruç Devresi'nin ilk günü olan Kül Çarşambası’nda kullanılmak üzere yakılması için ritüel olarak yakılır.

Dallar

Katolik Kilisesi'nde Mesih İsa'nın Yeruşalim'e Giriş Bayramı ayini[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik Kilisesi'ndeki Mesih İsa'nın Yeruşalim'e Giriş Bayramı kitlesi, Matta, Markos veya Luka'nın İncillerinde İsa'nın çektiği zulümlerin anlatılarından oluşur. Kurtuluşu sağlayan İsa'nın acısı teması ayinin ana temasıdır. Ayindeki birinci okuma Eski Ahit’te bulunan Yeşaya kitabından alınmıştır. Yeşaya, çektiği acıların ortasında "Tanrı'nın Kulu"’nun itaatinden bahseder. Hristiyanlar için hakkında konuşulan Tanrı'nın kulu İsa Mesih'tir.

Ortodoks Kilisesi'nde Mesih İsa'nın Yeruşalim'e Giriş Bayramı ayini[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]