Dalit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
By erdo can (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 10.27, 30 Nisan 2016 tarihli sürüm
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dalit
Önemli nüfusa sahip bölgeler
 Hindistan ~ 201 milyon[kaynak belirtilmeli]
   Nepal ~ 4.5 million (2005)[1]
 Sri Lanka bilinmiyor
 Bangladeş bilinmiyor
 Birleşik Krallık 50,000-200,000 tahmini[2] (2011)
 ABD bilinmiyor
 Kanada 200,000 tahmini[kaynak belirtilmeli]
 Malezya bilinmiyor
 Singapur bilinmiyor
 Pakistan bilinmiyor
Din
Hinduizm · Islam · Hristiyanlık · Sihizm · Budizm

Dalitler Şablon:Dil-tr.

Kavram olarak Dalit

Sistemin tümüyle dışında ve altında kabul edilen 200 milyon kadar Hint var ki, bunlara dalit deniyor. “Dalit” kelimesi, Hindistan'da “dokunulmaz” anlamına geliyor. Dalitlere, “dokunulmazlar” denilmesinin nedeni, tuvaletlerin (elle) temizlenmesi, ölenlerin gömülme işlemi, hayvanların bakımı gibi diğer kasıtlarda bulunan Hinduların iğrendiği ve aşağılayıcı bulduğu işlerin yaptırılmasıdır.

Bu sebepten dokunulmayacak kadar pis olarak görülürler ve sıradan bir insanmış gibi karşılanmazlar. Küçük dalit çocukları okulda eğitim alamaz ve dalitler diğer sınıflardan biriyle evlenemez.

Sözcüğün kökleri

Dünyaya gelen her altı Hint'ten biri, doğduğu andan itibaren kast sisteminin altında ezilmeye ve bu şekilde yaşamaya mahkum oluyor. Kast sözcüğü, ırk karşılığı bulunan Portekizce deki ”casta” kelimesinden geliyor. Kast, farklılıklar ve yetkiler bakımından yukarıdan aşağıya doğru kesin çizgilerle belirlenmiş, en uygun haliyle Hindistan’da görülen toplumsal sınıflardan her biridir.

Kast sınıfları

Hindistan da yaklaşık 3000 yıldan beri süren kast sisteminde yer alan sınıflar ise şu şekilde:

  • Brahmanlar: En tepede bulunan ve beyaz tenli Hintlerin oluşturduğu bu kastın mensuplarından, ülkenin yöneticileri ve din adamları belirleniyor.
  • Kşatriyalar: bu sınıfta ise soylular yer alıyor.
  • Vaikyalar: bu kastta bulunan insanlar genellikle ticaretle uğrasan kişiler.
  • Sudralar: işçi ve sanatkarlar sınıfı.

Günümüzde

Hindistan'ın çoğu bölgesinde “dalitler”, üst sınıflarda yer alan kişilerle karşılaşmalarını önlemek amacıyla engelleyici alanlara kapatıldılar, bazı yerlerde gündüz sokakta dolaşmaları bile yasaklandı. Dokunulmazlar’ın bırakın fiziksel temasını, gölgelerinin bile üst sınıflardaki kişiler üzerine düşmesi “kirlenme” olarak görüldü ve yasaklandı. Bu kast sistemi Hindistan”ın bağımsızlığından sonra kaldırıldı, fakat bugün bile, yoğun çabalara rağmen, ülkenin birçok kırsal bölgesinde hala uygulanıyor. Ve BJP ve diğer fanatik Hindu örgütleri, Dalitlere karşı yapılan bu ayrımcılığı yaşatmaya ve kurumsallaştırmaya çalışıyor.

Dış bağlantılar