Dağönü, Tuşba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23.10, 23 Aralık 2016 tarihli sürüm (yıl bağlantısı kaldırldı AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dağönü
Ülke  Türkiye
İl Van
İlçe Tuşba
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 582
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0432
İl plaka kodu 65
Posta kodu 65000

Dağönü, Van ilinin Tuşba ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe

Mahallenin eskiden beri kullanılan adı İreni ya da Ereni'dir. Ayrıca köy 7 kiliseye sahip bu kiliselerin bazıları küçük yapılardan ve kilise depo ve kilerlerden oluşmaktadır. Ermenilerin yaşadığı dönemde sınır köylere göre merkezi köy konumunda olan bu köy ilk ermeni isyan guruplarınında çıkış noktası olmuştur. Ayrıca Urartu dönemine ait birçok kalıntıya rastlamak da mümkündür. van depremınden ağır hasarlar alan dağönü yeni yapılara kavusturulmaktadır .

Kültür

Mahallenin gelenek, görenekeklri hakında bilinene göre hemen her gün Sulu Patatez yemeği yapılmakda dır ayrıca ayran aşı ve keledoşda meşhur yemeklerindendir hemen her ev bu yemekleri yapmaktadır.

Coğrafya

Van merkezine 45 km uzaklıktadır.Mahalleninde van gölü boyunca sahil yolu uzamaktadır.

İklim

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Ayrıca mahallede van gölü sayesinde ılıman iklimin etkisi de görülmektedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 582
1997 -

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım,hayvancılık ve balık avcılığına dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu vardır . Mahallenin içme suyu şebekesi vardırkanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar