DUKW

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
DUKW
Londra'da turistik amaçlı taşıta dönüştürülmüş
Bir DUKW Londra'da Thames Nehri'nde yüzerken

DUKW ya da duck (kısaltmanın İngilizce'de ördek anlamına gelen "duck" kelimesiyle benzemesi sebebi ile) Amerikan ordusunun II. Dünya Savaşı'nda 2,5 tonluk GMC kamyonların kasalarının modifiye edilmesiyle üretilen 6 tekerlekli amfibi çıkarma aracı.

10 ileri ve 2 geri vitesli şanzımana sahip araç sudaki hareketini bir adet pervane aracılığı ile sağlamaktaydı. Gövdesi tekneye benzemekte ve aracın yüzebilmesi için hava boşluklarına sahipti. Kontrol panosundan aracın karadaki harekatında zeminin şekline göre lastik havalarını şişirip tekrar indirmek mümkün olabilmekte lastik havalarını şişirmek için araç içinde kompresör bulunmaktaydı.

Savaşta DUKW[değiştir | kaynağı değiştir]

DUKW'ların katıldığı ilk savaş 1943 yılındaki Sicilya'daki Husky Harekâtı'dır. 1944'teki Normandiya Çıkarması'nda da 2.000 adet DUKW kullanılmıştır. Omaha sahilinde 111. sahra topçu taburunun 13 aracının 12'si taşıdıkları askerler ve 105 mm'lik howitzer toplarıyla beraber batmasına ve ağır kayıplar vermelerine rağmen 1944'ün haziran ve eylül ayları arasında Normandiya sahillerine çıkarılan malzemenin yüzde kırkından fazlası DUKW tarafından taşınmıştır. Pasifik cephesinde de büyük rol oynayan DUKW, ABD Deniz Piyadeleri'nin katıldığı Yeni Gine, Filipinler harekâtlarında ve Iwo Jima çıkarmasında hayati rol oynamış, Okinawa'daki çarpışmalarda da yer almıştır. 21-23 Mart 1945 tarihleri arasında Ren Nehri'ni geçiş harekâtı DUKW'nin Avrupa'da son kullanıldığı amfibi harekât olmuştur. Kore Savaşı'nda da hizmette olan DUKW'nin daha gelişmiş bir versiyonu 1956 senesinde yapılmış ancak seri üretime geçilmemiştir. Böylece araç ABD Ordusu'ndaki hizmetine 1960'ların ortalarına kadar devam etmiş ayrıca polis ve itfaiye ve kurtarma birimlerince de kullanılmıştır.

Wikimedia Commons'ta DUKW ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.