DRAKON

Vikipedi, özgür ansiklopedi
DRAKON
Paradigması Görsel
İlk çıkışı 1986
Tasarımcı Vladimir Parondzhanov
İşletim sistemi Çapraz platform

DRAKON, ergonomik tasarım ilkelerine uygun olarak Buran uzay projesi kapsamında geliştirilen algoritmik bir görsel programlama ve modelleme dilidir. Dil, okunması ve anlaşılması kolay herhangi bir karmaşıklığın akış şemalarını temsil etmek için tek tip bir yol sağlar.

Eylül 2011'de piyasaya sürülen DRAKON Editör, herkese açık olan bir uygulamadır. Belge oluşturmak veya diğer dillerde kaynak koduna dönüştürülebilen görsel programlar oluşturmak için kullanılabilir.

DRAKON adı, Rusça "Дружелюбный Русский Алгоритмический [язык], Который Обеспечивает Наглядность" ifadesinin kısaltmasıdır. Bu ifade "Kısaca Rusça algoritmik [dil] 'i gösteren (veya netlik sağlayan)" anlamına gelmektedir. "Наглядность" kelimesi, hayal edilmesi ve anlaşılması kolay bir kavram ya da fikri ifade eder ve "açıklık" olarak tercüme edilebilir.

DRAKON dili hem modelleme / "biçimlendirme" dili (bağımsız "saf DRAKON" programı olarak kabul edilir) hem de programlama dili (karma dilin bir parçası olarak) olarak kullanılabilir.[1]

Bir biçimlendirme dilinin daha katı, "akademik" bir çeşidinin DRAKON tarafından sağlanan gibi programlamaya entegrasyonu, farklı programlama dillerindeki kullanıcıların birbirlerinin genel projeye katkılarını anlamalarına ve hatta gerekirse yorum yapmalarına olanak sağlayan sözdizimsel şeker ekler.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

DRAKON'un gelişimi 1986 yılında başladı ve Federal Uzay Ajansı (Akademisyen Pilyugin Merkezi, Moskova) ve Rusya Bilimler Akademisi'nin (Keldysh Uygulamalı Matematik Enstitüsü) katılımıyla Vladimir Parondzhanov tarafından yönetildi. Dil, ISO 5807-85 standardı ve Rus standardı “Гост 19.701-90” da tarif edilen akış şemalarının resmileştirilmesi, ergonomizasyonu ve klasik olmayan yapılandırılması ve gerçek zamanlı programların geliştirilmesi için oluşturulmuştur.

Çalışma 1996 yılında (Buran projesi resmi olarak kapatıldıktan 3 yıl sonra), "Grafit-Floks" adlı otomatik bir CASE programlama sistemi geliştirildiğinde tamamlandı.

Bu CASE 1996'dan beri birçok büyük uzay programında kullanılmaktadır: uluslararası bir proje Deniz Lansmanı, Rus yörünge yerleştirme üst aşaması Fregat (Rusça: Фрегат, fırkateyn), yükseltilmiş ağır fırlatma aracı (taşıyıcı roket) Proton-M, vb. Ancak DRAKON'un bu projelerde oynadığı kesin rol belirlenememektedir. DRAKON ile bina sistemlerinin gerçek dünyadaki gerçek deneyimi, çok az sayıda kod snippet'i halka açık olduğundan çok azdır.

Diyagramlar oluşturmak için DRAKON kuralları, kolay anlaşılması için bilişsel olarak optimize edilmiştir ve bu da DRAKON'u istihbarat artırımı için bir araç haline getirir

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "About the DRAKON language in English (İngilizce)". 27 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2020.