DEQ

Vikipedi, özgür ansiklopedi

DEQ (Delivered ex quay)[1] Limanda karaya teslim[2] anlamına gelen Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tarafından oluşturulan Incoterms'de yer alan uluslararası ticaret terimidir.

DEQ teslim şekline göre satıcının risk maliyeti alıcının risk maliyetine göre biraz daha fazladır.[3] “Limanda karaya ya da rıhtımda teslim” terimi, satıcının, belirlenen varış limanındaki rıhtımda (iskelede), ithalat için gerekli gümrükleme işlemleri yerine getirilmeden malları alıcıya teslim ettiğini ifade etmektedir.[4] Satıcı, malların belirlenen varış limanına taşınması ve rıhtıma boşaltılmasına ilişkin bütün hasar ve masrafları üstlenmek zorundadır.[5] DEQ terimi, alıcıya malların ithalat için gümrüklenmesi ve bununla ilgili tüm işlemleri, vergileri, resim ve diğer harçları üstlenmesi yükümlülüğünü getirmektedir.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Edward G. Hinkelman,Sibylla Putzi:“Dictionary Of International Trade” syf.56 ve 254 (Almanca)
  2. ^ Prof.Dr. İlyas ŞIKLAR:“Gümrükleme” Açık öğretim Fakültesi Yayınları syf.219
  3. ^ [1] 16 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. pierobon.org “DEQ - DELIVERED EX QUAY (... named port of destination)” (İngilizce)
  4. ^ James M. Klotz: “International Sales Agreements: An Annotated Drafting and Negotiating Guide” 2008 syf. 64 ISBN 978-9041127310 (İngilizce)
  5. ^ Prof.Dr. İlyas ŞIKLAR:“İthalat Ve İhracat Uygulamaları” Açık öğretim Fakültesi Yayınları syf. 107-108
  6. ^ Yard.Doç.Dr. Adnan SEVİM:“Dış Ticaret İşlemlerinin Muhasebeleştirilmesi” Açık öğretim Fakültesi Yayınları syf. 24