DENK (siyasi parti)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
CommonsDelinker (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22.33, 21 Kasım 2016 tarihli sürüm (Poltitieke_Beweging_DENK.jpg adlı dosya, Jcb tarafından Commons'tan silindiği için kaldırıldı. Gerekçe:Copyright violation: https://www.bewegingdenk.nl/ uploader is not the author nor has the site a gfdl license)
DENK
DENK
Genel başkan Selçuk Öztürk
Genel sekreter Gladys Albitrouw
Kurucu Tunahan Kuzu
Selçuk Öztürk
Parti Meclis Başkanı Tunahan Kuzu
Slogan(ları) Nederland weer van ons allemaal! (Türkçe: Hollanda tekrar hepimizin!)
Kuruluş tarihi 9 Şubat 2015
Resmî renkleri Turkuvaz
Temsilciler Meclisi
2 / 150
Hollanda Senatosu
0 / 75

DENK, Hollanda'da, Hollandalı Türklerin kurduğu siyasi parti'dir. Parti, özellikle Hollanda'da yaşayan azınlıklar'a hitap ediyor. 2015 yılında kurulan partinin genel başkanı Selçuk Öztürk'tür, parti meclis başkanı ise Tunahan Kuzu'dur.

Kuruluş

Hollanda'nın İşçi Partisinden milletvekili olan Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk, partinin entegrasyon politikasına güvenoyu vermedikleri için, İşçi Partisinden 14 Kasım 2014'de ihraç edildi. Ertesi gün basına karşı, ülkedeki siyasetin gittikçe sertlemesi ve sağ'a kaymasına karşı yeni bir siyasi hareket kuracaklarını söylediler. Kasım 2015'de eski Hollanda güzeli Tatjana Maul'ı parti'nin sözcüsü olarak ilân edildi.[1]

9 Şubat 2015'de parti'nin ismini, Felemenkçe'de düşün anlamına gelen DENK koyuldu.

Nisan 2016'da Faslı Hollandalılar Birliği'nin başkanı Farid Azarkan parti'ye katılarak 2017'deki genel seçimlere milletvekili aday olacağını duyurdu.

Mayıs 2016'da ise radyo sunucusu Sylvana Simons'da parti'ye katılarak 2017'deki genel seçimlere milletvekili aday olacağını duyurdu.

Ekim 2016'da Alkmaar Belediye Meclisi Milletvekili Mohammed Keskin, İşçi Partisi'nden ayrılarak DENK'e katıldığını duyurdu. Böylece parti'nin ilk Belediye Meclisi Milletvekili oldu. Kasım 2016'da Demokratlar 66 için Veenendaal meclisinde milletvekili olan Gökhan Çoban, DENK partisine geçti.

Kaynakça