DAISY Dijital Sesli Kitap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir DAISY çalar ve sesli kitap.

DAISY, Digital Accessible Information System (Dijital Erişimli Bilgi Sistemi) uluslararası multimedya doküman standardıdır. DAISY Consortium, 1996'dan itibaren tüm yayınlanmış bilgilerin görme veya öğrenme bozukluğu olan insanlara sunulması için bu sistemi geliştirmiştir. DAISY sistemi sayesinde Parkinson gibi birçok rahatsızlıktan dolayı kitap tutamayan veya yazamayan insanlara oldukça yardımcı olma amaçlanmaktadır.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk DAISY standardı 1992 yılında İsviçre'li engelli kitabevi olan Talboks-och Punktskriftsbiblioteket TPB tarafından DOS tabanlı işletim sistemi için geliştirilmiştir. 1997 yılı ağustos ayında altı farklı milletten engelli kitabevleri tarafından uluslararası DAISY-Consortium kurulmuştur.

2000 yılından beri DAISY-Standardı Microsoft tarafından desteklenmektedir. 2001 yılında Japon Plextor ve Kanada'lı Visuaide tarafından Victor adında ilk Sesli kitap oynatıcı geliştirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "DAISY: What Is it and Why Use it?". www.nfb.org. 4 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]