Džafer-beg Kulenović

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Džafer Kulenović
Orman ve Madencilik Bakanı (Yugoslavya Krallığı)
Görev süresi
26 Ağustos 1939 - 27 Mart 1941
Yerine geldiği Ljubomir Pantić
Yerine gelen Osman Kulenoviç
Kişisel bilgiler
Doğum 17 Şubat 1891
Rajinovci, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu
Ölüm 3 Ekim 1956
Şam, Suriye
Milliyeti Bosnalı
Partisi Yugoslav Müslüman Örgütü
Dini Sünni Müslüman

Dr Džafer-beg Kulenović (d. 17 Şubat 1891 - ö. 3 Ekim 1956) NDH en yüksek rütbeli Bosnalı biri olarak, Hırvatistan Bağımsız Devleti (NDH) 1941 ve 1945 yılları arasında Başkan Yardımcısı oldu. Yugoslav Müslüman Örgütü'nde 1939-1941 yılları arasında Başkan Yardımcısı görevinde bulundu.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulenović Rajinovci 17 Şubat 1891 tarihinde doğdu.

Kulenović'in ölümünün ardından zaman siyasi parti, Yugoslav Müslüman Örgütü, büyük Bosnalı Başkanı Yardımcısı olarak göreve 1939'da girmiştir. Kulenović, II. Dünya Savaşı öncesi Yugoslavya Krallığı'ndaki Hükûmet'te Orman ve Madencilik Bakanı olarak görev aldı.

Hırvatistan Bağımsız Devleti (NDH) 7 Kasım 1941 ve savaşın sonuna kadar görev yapmıştır. O aslında Osman Kulenović bu pozisyonda ağabeyi başarmıştı. Savaşın sonunda Avusturya çekildi. O İngiliz güçleri tarafından yakalandığını ve gözaltı merkezine gönderildi.Mile Budak, hangi olasılıkla kendisi bağışladı.

Kulenović sonra Şam'a göç etti.Ölümüne kadar orada yaşadı. Suriye'de iken, Arjantin'de Hırvatlar onun gazetecilik yazılarının derlemesi yayınladı. 1950 yılında Bosnalı Chicago Topluluk o Lahore, Pakistan Dünya Savaşı sonrasında Müslüman Kongresi için yazdığı bir konuşma yayınlandı. Bu yirmi iki broşürdü. İslam inancına Hırvatlara karşı detaylı Sırp saldırganlığı "Dünya Onların Dini Kardeşleri için Hırvat Müslümanların bir Mesaj" başlıklı ve Hırvat birlik fikrini destekledi.

Sadece birkaç ay ölümünden önce, Hırvatistan Kurtuluş Hareketi Dr Kulenović kurucuları ve imza atanlardan biri olmak ile kuruldu.

Miras[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğlu Nahid Kulenović Bu Hareketi ile çalışmaya devam etti, ama öldürüldü.[1]

Onun torunu Džafer Kulenović şimdi biri ana Bosnalı Kuzey Amerikalı Boşnaklar Kongresi (2002-2009) en büyük Bosnalı örgütün Başkan Yardımcısı olarak hizmet ettikten Kuzey Amerika liderleri, ABD, İslam Kültür Merkezi Başkanı olarak Northbrook, Illinois (2004-2009) (eski Bosnalı Kuzey Amerika'da cami) ve Demokratik Hareket Partisi Yönetim Kurulu üyesi olarak (SDA) Saraybosna (2001-2009) içinde. Halen Hilal Bancshares, İslami Bankacılık bir uzmanlık ile Güneydoğu Avrupa ve Güney Asya toplulukları için catering Chicago bölgesinde geliştirilen yeni bir banka girişim Başkanı ve CEO'su olarak görev almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ “Exiles Speak of Yugoslav Death List.” The Times of London. July 2, 1969.