Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası 1991 yılından bu yana FIDE tarafından düzenlenen yıllık bir satranç turnuvasıdır. Turnuva katılımcıları o yılın 1 Ocak'ı itibariyle 60 yaşına basmış olmalıdırlar.

Dünya Büyük Kadınlar Satranç Şampiyonası ise katılımcılarının 50 yaş ve üzerindeki kadınlardan oluştuğu ayrı bir turnuvadır.

Şampiyona onbir tur İsviçre sistemine göre oynanmaktadır.

Turnuvaya katılım sınırsızdır, her ülke dilediği sayıda oyuncuyu turnuvaya gönderebilir.

Yeterli katılıma (Dört farklı FIDE bölgesinden en az 10 oyuncu) ulaşılması durumunda kadın oyuncular için ayrı bir turnuva düzenlenir. Erkekler turnuvasını kazanan oyuncu büyükusta unvanını kazanır. Kadınlar ulamında birinci olan oyuncuya ise kadın büyükusta unvanı verilir.

9. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası (9-23 Kasım 1998)[değiştir | kaynağı değiştir]

9. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası 9-23 Kasım 1998 tarihleri arasında Avusturya'nın Grieskirchen kentinde düzenlenmiştir.

200 oyuncunun katıldığı erkekler turnuvasını eşitlik bozma karşılaşmaları sonucunda Vladimir Bagirov (Letonya) kazanmıştır.

Bu oyuncuyu yarım puan farkla izleyen on oyuncu arasında eski Dünya Şampiyonası Adaylarından Mark Taimanov ve Borislav Ivkov da bulunmaktaydı.

Kadınlar turnuvasını 9.5 puanla birinci bitiren oyuncu ise Gürcü WGM Tamar Khmiadashvili'dir.

13. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası (16-29 Kasım 2003)[değiştir | kaynağı değiştir]

13. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası 16-29 Kasım 2003 tarihleri arasında Almanya'nın Bad Zwischenahn kentinde düzenlenmiştir.

272 oyuncunun katıldığı erkekler turnuvasını 9.0/11 puan toplayan ve eşitlik bozma karşılaşmalarında GM Jānis Klovāns (Letonya) ve IM Vladimir Bukal (Hırvatistan)'a üstünlük sağlayan IM Yuri Shabanov (Rusya) kazanmıştır.

22 oyuncunun katıldığı kadınlar turnuvasını ise yine eşitlik bozma karşılaşmaları sonucunda WGM Marta Litinskaya-Shul (Ukrayna)'a üstünlük sağlayan WGM Tamar Khmiadashvili (Gürcistan) kazanmıştır.

14. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası (24 Ekim - 5 Kasım 2004)[değiştir | kaynağı değiştir]

14. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası 24 Ekim - 5 Kasım 2004 tarihleri arasında Almanya'nın Halle kentinde düzenlenmiştir.

215 oyuncunun katıldığı erkekler turnuvası bir yıl önce olduğu gibi IM Yuri Shabanov (Rusya)'un birinciliğiyle sonuçlanmıştır.

19 oyuncunun katıldığı kadınlar turnuvasının galibi ise Rus GM Elena Fatalibekova'dır.

16. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası (11-23 Eylül 2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

16. Dünya Büyükler Satranç Şampiyonası 11-23 Eylül 2006 tarihleri arasında İtalya'nın Arvier kentinde düzenlenmiştir.

126 oyuncunun katıldığı erkekler turnuvasını eski Dünya Satranç Şampiyonası katılımcılarından ve o zamanın en iyi oyuncusu olarak gösterilen GM Viktor Korchnoi (İsviçre) 9.0/11 puanla kazanmıştır.

75 yaşında ilk büyükler turnuvasına katılan Korchnoi oynadığı ilk dört oyunu kazandıktan sonra beşinci oyunda Jānis Klovāns ile berabere kaldı. Bundan sonraki üç karşılaşmasından da zaferle ayrılan Korchnoi son üç turu beraberlikle kapatarak 3000 Euroluk ödülün sahibi oldu. 14 oyuncunun katıldığı kadınlar turnuvasında ise zafer 54 yaşındaki Rus oyuncu WGM Ludmila Saunina'nın oldu. Saunina 700 Euroluk ödülün de sahibi olmuştur.

Kazananlar[değiştir | kaynağı değiştir]

# Yıl Kent Galip(Erkekler) Galip(Kadınlar)
1 1991 Almanya Bad Wörishofen (Almanya) Rusya Vasily, SmyslovVasily Smyslov (Rusya) Macaristan Eve, Ladanyike-KarakasEve Ladanyike-Karakas (Macaristan)
2 1992 Almanya Bad Wörishofen (Almanya) Rusya Efim, GellerEfim Geller (Rusya) Macaristan Eve, Ladanyike-KarakasEve Ladanyike-Karakas (Macaristan)
3 1993 Almanya Bad Wildbad (Almanya) Rusya Mark, TaimanovMark Taimanov (Rusya) Rusya Tatiana, ZatulovskayaTatiana Zatulovskaya (Rusya)
4 1994 İsviçre Biel/Bienne (İsviçre) Rusya Mark, TaimanovMark Taimanov (Rusya) Macaristan Eve, Ladanyike-KarakasEve Ladanyike-Karakas (Macaristan)
5 1995 Almanya Bad Liebenzell (Almanya) Rusya Evgeny, VasiukovEvgeny Vasiukov (Rusya) Gürcistan Nona, GaprindashviliNona Gaprindashvili (Gürcistan)
6 1996 Almanya Bad Liebenzell (Almanya) Rusya Alexey, SuetinAlexey Suetin (Rusya) Rusya Valentina, KozlovskayaValentina Kozlovskaya (Rusya)
7 1997 Almanya Bad Wildbad (Almanya) Letonya Jānis, KlovānsJānis Klovāns (Letonya) Rusya Tatiana, ZatulovskayaTatiana Zatulovskaya (Rusya)
8 1998 Avusturya Grieskirchen (Avusturya) Letonya Vladimir, BagirovVladimir Bagirov (Letonya) Gürcistan Tamar, KhmiadashviliTamar Khmiadashvili (Gürcistan)
9 1999 Almanya Gladenbach (Almanya) Letonya Jānis, KlovānsJānis Klovāns (Letonya) Gürcistan Tamar, KhmiadashviliTamar Khmiadashvili (Gürcistan)
10 2000 Polonya Rowy (Polonya) Rusya Oleg, ChernikovOleg Chernikov (Rusya) Rusya Elena, FatalibekovaElena Fatalibekova (Rusya)
11 2001 İtalya Arco (İtalya) Letonya Jānis, KlovānsJānis Klovāns (Letonya) Rusya Elena, FatalibekovaElena Fatalibekova (Rusya)
12 2002 Almanya Naumburg (Almanya) Letonya Jusefs, PetkevichJusefs Petkevich (Letonya) Ukrayna Marta, LitinskayaMarta Litinskaya (Ukrayna)
13 2003 Almanya Bad Zwischenahn (Almanya) Rusya Yuri, ShabanovYuri Shabanov (Rusya) Gürcistan Tamar, KhmiadashviliTamar Khmiadashvili (Gürcistan)
14 2004 Almanya Halle, Saxony-Anhalt (Almanya) Rusya Yuri, ShabanovYuri Shabanov (Rusya) Rusya Elena, FatalibekovaElena Fatalibekova (Rusya)
15 2005 İtalya Lignano Sabbiadoro (İtalya) Bulgaristan Liuben, SpassovLiuben Spassov (Bulgaristan) Rusya Ludmila, SauninaLudmila Saunina (Rusya)
16 2006 İtalya Arvier (İtalya) İsviçre Viktor, KorchnoiViktor Korchnoi (İsviçre) Rusya Ludmila, SauninaLudmila Saunina (Rusya)
17 2007 Avusturya Gmunden (Avusturya) Litvanya Algimantas, ButnoriusAlgimantas Butnorius (Litvanya) Polonya Hanna, Ereńska-BarloHanna Ereńska-Barlo (Polonya)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]