Dünya Anti-Doping Ajansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
37.154.29.100 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 20.07, 14 Ekim 2014 tarihli sürüm ("Dopingle Mücadele" ifadesi "anti-doping" için yerleşmiş bir kullanımdır ve World Anti-Doping Agency, ilgili ulusal kurumlarca "Dünya Dopingle Mücadele Ajansı" olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dünya Anti-Doping Ajansı
World Anti-Doping Agency
Agence mondiale antidopage
(WADA/AMA)
Slogan Play True
Kuruluş 10 Kasım 1999
Amaç Anti-doping Yasası
(Anti-doping code)
Merkez Montreal, Quebec,
Kanada
Resmî diller İngilizce, Fransızca
Lider John Fahey
Ana kurum IOC
Resmî site wada-ama.org/en/

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı, Şablon:Lang-en, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) liderliğinde hükümetler, uluslararası federasyonlar, ulusal olimpiyat komiteleri ve sporcuların desteği ile kurulmuş bağımsız bir kurumdur. İsviçre'nin Lozan şehrinde, sporda dopinge karşı mücadeleyi koordine etmek, desteklemek, takip etmek amacıyla yapılan toplantı sonucunda yayımlanan Lozan Deklerasyonu sonrasında 10 Kasım 1999 tarihinde kurulmuştur [1]. Aralarında uluslararası spor federasyonları, ulusal dopingle mücadele kuruluşları, IOC, Uluslararası Paralimpik Komitesi'nin de bulunduğu 600'den fazla kurumun kullanmakta olduğu Uluslararası Dopingle Mücadele Kurallarının hazırlanması ve düzenlenmesinden sorumludur. Merkezi 2002'de Montreal, Quebec, Kanada'ya taşınmıştır.

Başlangıçta tamamen IOC tarafından finanse edilen WADA, şu anda bütçe ihtiyacının yarısını IOC'den diğer yarısını da dünya çapındaki hükümetlerden almaktadır. Aynı şekilde yönetim organları da, yarı yarıya sportif organizasyonların temsilcilerinden ve hükümet temsilcilerinden oluşturulmaktadır.

Ajansın önemli aktiviteleri arasında bilimsel araştırmalar, eğitim, dopingle mücadele yöntemlerinin geliştirilmesi, tüm ülkelerde ve sporlarda Dopingle Mücadele Kurallarına uyumun takip edilmesi de vardır. Ayrıca senelik olarak sporcuların kullanması veya uygulaması yasak olan maddelerin ve yöntemlerin listesini yayınlamaktadır.

Kaynaklar

  1. ^ "Lausanne Declaration on Doping in Sport". sportunterricht.de. 4 Şubat 1999. 

Dış bağlantılar

Koordinatlar: 45°30′03″K 73°33′43″B / 45.500933°K 73.561846°B / 45.500933; -73.561846