Dövüş Kulübü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.54, 29 Ocak 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16585113 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Dövüş Kulübü
Yazar Chuck Palahniuk
Tür Hiciv
Yayımcı W. W. Norton & Company
Sayfa 208
ISBN ISBN 0-393-03976-5 Geçersiz ISBN

Dövüş Kulübü, Chuck Palahniuk tarafından 1996 yılında yazılmış bir romandır.

Palahniuk, geçimini Freightliner adlı bir şirkette otomobil tamirciliği yaparak kazanmaktayken 1996'da arkadaşlarıyla birlikte devam ettiği bir edebiyat grubu çevçevesinde Project Mayhem (Kargaşa Projesi) adlı kısa hikâyeyi yazdı. Sözkonusu hikâye 3 ay içerisinde Dövüş Kulübü'ne dönüşmüştür.

Kitabın konusu, başkarakterin insomnia hastalığı ile olan mücadelesini ele alır. Doktorunun görüşüne göre insomniadan müzdarip değil ve rahatlığı çeşitli destek gruplarında (hasta kişiler bir araya gelip belli günlerde aralarında toplantıvari bir konuşma yapıyorlar) hasta bir kişiymiş gibi katılarak buluyor. Sonradan, Tyler Durden adında gizemli bir adamla tanışıyor ve psikoterapi amaçlı bir dövüş kulübü açıyor.

Roman, Palahniuk'un camp yaparken yaşadığı bir ağız kavgasından esinlenmiştir. Vücudunda morluk ve şişlikler olmasına rağmen, iş arkadaşları kampta ne olduğunu sormaya çekinmiştir. İş arkadaşlarının ilgisizliği Dövüş Kulübü'nün yazımına ilham vermiştir. Başta, Palahniuk "Gösteri Peygamberi" romanını yayınlatmaya çalıştırmıştır, ama yayıncılar tarafından çok rahatsız edici olduğu için reddedilmiştir. Dövüş Kulübü üzerinde yoğunlaşmak yerine, kitabın daha fazla rahatsız edici olmasını istemiştir.

1999 yılında yönetmen David Fincher, baş rol oyuncuları Brad Pitt ve Edward Norton olmak üzere romanı, aynı isimle sinemaya uyarladı.