İçeriğe atla

Dört Kutsal Şehir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
        
19. yüzyıla ait ölçeksiz betimlemede, sağ üstte Kudüs, altında El Halil, sol üstte Safed ve altında Tiberya olmak üzere Yahudiliğin dört kutsal şehri bulunur. Ortada Şeria Nehri akmaktadır.

Dört Kutsal Şehir, Yahudi geleneğinde Kudüs, El Halil, Tiberya ve Safed'in dördüne birden verilen genel isimdir. 16. yüzyıl'dan beri Filistin'in kutsallığı, başta gömü olmak üzere, bu dört şehre yayılmıştır.[1]

  • MÖ 10. yüzyılda, Davud tarafından Kudüs, Kutsal Tapınağın yeri olarak belirlendiği zaman ruhani merkez olan bu şehir Yahudiliğin en kutsal şehri oldu.[2] Kutsal Tapınak'ta kurban için sürekli ateş yandığından bu şehir ateş elementiyle bağdaştırılır.
  • El Halil, ilk Yahudiler olarak kabul edilen İbrahim, Sare, İshak, Rebeka, Yakup ve Lea'nın mezarlıkları burada bulunduğu için ikinci en kutsal şehirdir. Ayrıca bu topraklar, Yahudi halkı için satın alınan iki topraktan biridir (El Halil, İbrahim tarafından Hititlerden, Kudüs de Davud tarafından Yebusilerden satın alınmıştı). Tarihsel olarak Hebron, Davud'un ilk başkentidir. Yahudi atalarının bu şehirde gömülü olması sebebiyle El Halil toprak elementiyle bağdaştırılır.
  • Safed, özellikle 1492'de İspanya'dan kovulan Yahudilerin akınına uğramasıyla Kabala'nın merkezi haline geldi. Yahudiliğin ruhani ve mistik branşından dolayı hava elementiyle bağdaştırılır.
  • Tiberya, hem Kudüs Talmudu'nun derlendiği yer olduğundan hem de Masoretlere ev sahipliği yaptığından önem taşır. Fakat, bu şehrin kutsal sayılmasının ana sebeplerinden biri, hahamların 18. ve 19. yüzyılda Tiberya'yı eğitim merkezi haline getirmesidir. Yahudi geleneğine göre kurtuluş Tiberya'dan başlayacak ve Sanhedrin burada tekrar kurulacaktır.[3] Mesih'in Tiberya Gölü'nden yükseleceğine inanıldığı[4] için bu şehir su elementiyle bağdaştırılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Palestine, Holiness Of 14 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. by Joseph Jacobs, Judah David Eisenstein. Jewish Encyclopedia, 1906 ed.
  2. ^ Why Do Jews Love Jerusalem? 22 Haziran 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. by Yeruchem Eilfort. Chabad.org/ Ideas & Beliefs/Questions & Answers/Mitzvot & Jewish Customs
  3. ^ Dov Noy; Dan Ben-Amos; Ellen Frankel (Kasım 2006). Folktales of the Jews: Tales from the Sephardic dispersion. Jewish Publication Society. s. 66. ISBN 9780827608290. 6 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2010. 
  4. ^ Henry W. Bellows (2008). The Old World in Its New Face: Impressions of Europe in 1867-1868, Volume II. BiblioBazaar, LLC. s. 337. ISBN 9780559643798. 19 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2010.