Dört Kitap ve Beş Klasik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Dört Kitap ve Beş Klasik (Çince: 四書五經; pinyin: Sìshū Wǔjīng), Çin'de Konfüçyüsçülük hakkında MÖ 300'den önce yazılmış yetkili kitaplardır.[1]

Dört Kitap[değiştir | kaynağı değiştir]

Dört Kitap (四書 sìshū), Konfüçyüsçülüğün temel değer ve inanç sistemlerini gösteren klasik Çin metinleridir. Bu metinler, Song Hanedanı'nda Zhu Xi tarafından Konfüçyüsçü düşünceye genel bir giriş olarak hizmet etmek üzere seçildiler ve Ming ve Qing hanedanlarında kamu hizmeti sınavlarının resmi müfredatının özünü oluşturdular.[2] Bu kitaplar:

Beş Klasik[değiştir | kaynağı değiştir]

Beş Klasik (五經 wǔjīng), geleneksel Konfüçyüs kanonunun bir parçasını oluşturan beş Qin öncesi kitaptır. Metinlerin birçoğu Savaşan Devletler Çağı'nda zaten öne çıkmıştı. Zamanın önde gelen Konfüçyüsçü bilim insanı Mensiyüs, Bahar ve Güz Yıllıkları klasiğini önceki dönemlerin yarı efsanevi kronikleri kadar eşit derecede önemli kabul etti. Konfüçyüsçülüğü resmi ideolojisi olarak benimseyen Batı Han Hanedanı döneminde, bu metinler devlet destekli müfredatın bir parçası haline geldi. Metinler ilk kez bir dizi koleksiyon olarak değerlendirilmeye ve toplu olarak "Beş Klasik" olarak adlandırılmaya başlandı.[3] Bu klasikler:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bleeker, C. J. and G. Widengren (1971). Historia Religionum, Volume 2 Religions of the Present. BRILL. s. 478. ISBN 90-04-02598-7. 
  2. ^ Gardner, translated and edited, The Four Books.
  3. ^ Nylan, Michael. (Internet Archive Copy) The Five "Confucian" Classics. New Haven: Yale University Press, 2001.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]