Dési Bouterse

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Desiré Delano "Dési" Bouterse
44. Surinam Cumhurbaşkanı
Görevde
Makama geliş
12 Ağustos 2010
Başkan Yardımcısı Robert Ameerali
Yerine geldiği Ronald Venetiaan
Kişisel bilgiler
Doğum 13 Ekim 1945 (1945-10-13) (74 yaşında)
Surinam Domburg, Surinam
Partisi Ulusal Demokratik Parti
Evlilik(ler) Ingrid Figueira (Boşandı) Ingrid Waldring (1990–günümüz)
Çocukları Peggy (d. 1970)
Dino Bouterse (d. 1972)
Jen-ai (d. 1993)
Mesleği Siyasetçi
Dini Pentakostalizm, Protestan

Desiré Delano "Dési" Bouterse (d. 3 Ekim 1945), Surinam'ın 9. Cumhurbaşkanı. Ülkesinin askerî yönetim altında olduğu 1980-1987 yılları arasında Ulusal Askeri Konsey Başkanı olarak fiilî liderlik yapmıştır. Bouterse, Ulusal Demokratik Parti (Partij Nationale Democratische, NDP) lideri olarak 19 Temmuz 2010 tarihinde cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Dési Bouterse Hollanda'da askerlik eğitimi almıştır.

Bouterse, Moiwana katliamı başta olmak üzere, 1980'lerde askeri yönetim sırasında işlenen insan hakkı ihlâlleri ve diğer suçlardan dolayı sorumlu tutulmuştur.

2000 yılında Hollanda'da 474 kilo eroin taşımaktan dolayı 11 yıl hapse çarptırıldı. Ancak Bouterse suçlamaları reddetti ve davada tanık sıfatıyla yer alan Patrick van Loon'un Hollanda hükûmeti tarafından rüşvet aldığını ve kumpasa uğradığını söyledi.

2011'de yayınlanan Wikileaks sızıntısı raporlarına göre, Bouterse 2006 yılına değin uyuşturucu ticaretinde etkinlik gösterdi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bouterse, Surinam'ın Domburg kentinde, Wanica ilçesinde dünyaya geldi. Anne ve babası Kızılderili, Afroamerikan, Hollandalı, Fransız ve Çinli kökenlere sahipti.

Genç bir çocukken Domburg kentinden başkent Paramaribo kentine götürüldü ve burada teyzesi tarafından yetiştirildi. Sırasyıla ilkokula ve ticaret lisesine denk bir okula gitti ancak liseyi bitiremedi.

1968 yılında Hollanda'ya taşında ve burada Hollanda Silahlı Kuvvetleri'ne katıldı. Zorunlu askerlik görevi bittikten sonra da askeriyeyi bırakmadı ve Weert kentindeki bir kışlada astsubay olarak görev yapmaya başladı. Bu süre zarfında kışla içerisinde sporcu olarak adını duyurmaya başladı. Hatta basketbol takım kaptanı seçildi.

1970 yılında, Surinamlı bir öğretmen olan Ingrid Figueira ile evlendi. Bu evlilikten iki çocukları dünyaya geldi. Evliliğinden kısa süre sonra Aşağı Saksonya'nın Rotenburg şehrindeki bir askerî üsse ataması yapıldı.

Bouterse, Surinam ordusunu kuvvetlendirmek ve modernleştirmek amacıyla 11 Kasım 1975'te ailesiyle beraber Surinam'a döndü. (Bouterse'nin dönüşünden tam 2 hafta sonra Surinam, Hollanda'dan bağımsızlığını kazandı.) Döndüğünde, yeni kurulan Surinam Silahlı Kuvvetleri'nden kendisine yapılan daveti kabul etti ve asker olarak orduya katıldı.

Çavuşlar Darbesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bouterse ve 15 çavuş ve astsubay arkadaşı 25 Şubat 1980'de Henck Arron yönetimindeki sivil hükumete askerî darbe yaptı. Bu darbe, bağımsızlığını henüz kazanan cumhuriyet rejimini, 1980-1991 yılları arası etkin olan askeri diktatörlüğe götüren ilk adım oldu. Darbeyi yapan cuntacı grup, ‘On Altılılar’ (Felemenkçe: Groep van zestien) adıyla anılmaya başlandı. On Altılılar cuntasının liderliğini yapan Bouterse, Ulusal Askeri Konsey Başkanı olarak seçildi ve demokratik hükümetin görevlerini devraldı.

Uyuşturucu kaçakçılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık ayı cinayetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Moiwana katliamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Surinam Cumhurbaşkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Ronald Venetiaan
Surinam Devlet Başkanı
2010–günümüz
Görevde