Częstochowa Gettosu Ayaklanması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çestohova Gettosu Ayaklanması
II. Dünya Savaşı
Czestochowa ghetto Rynek Warszawski circa 1944.jpg
Çatışma sonrası getto
Tarih25 Haziran-30 Haziran 1943
BölgeÇestohova
SonuçDireniş bastırıldı.
Taraflar
Socialist red flag.svg Yahudi Muharebe Örgütü Nazi Almanyası Almanya
Komutanlar ve liderler
Socialist red flag.svg Mordechaj Zylberberg
Kayıplar
2.000 Yahudi öldürüldü

Çestohova Gettosu Ayaklanması, İkinci Dünya Savaşı sırasında işgal edilen Polonya'nın Çestohova kentinde Almanlar tarafından kurulan gettoda meydana gelen ayaklanmadır. Buradaki ilk ayaklanma 4 Ocak 1943 yılında meydana geldi[1]. Ancak ayaklanma başarılı olamamış ve misilleme olarak 50 genç Yahudi öldürülmüştü[2]. Asıl büyük ayaklanma ise Haziran 1943 yılında gerçekleşti.

Ayaklanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 1943'te Almanlar gettonun bir kısmı olan Küçük Getto'dan (mühimmat fabrikası için çalışanların kampı) Yahudileri köle emek olarak kullanmak için[3] Blizyn kentine gönderilmesi için harekete geçti. Bunun üzerine Yahudi Muharebe Örgütü 25 (veya 26) Haziran'da, ayaklandı. Örgüt elinde pek az silah vardı. Silahlarda o kadar kaliteli değildi. Yahudiler Nadrzeczna Caddesi'nde kurmuş oldukları barikata direnişi başlattılar. Ancak üstün Alman kuvvetlerine sadece 5 gün direnebildiler (30 Haziran 1943). Çatışmalarda ve çatışma sırasında yapılan katliamlarda 1.500 Yahudi öldürüldü. Ayaklanmanın lideri Mordechaj Zylberberg, Almanların kendisinin sığınağına yaklaşması üzerine onların eline geçmemek için intihar etti. Direnişçiler diri diri yakıldı. Çatışma sonrasında 500 Yahudi öldürüldü. Ancak daha önce meydana gelen Varşova Getto Ayaklanması sonrası gibi getto tasfiye edilmedi. Gettonun kapatılması ancak Ocak 1945'te Kızıl Ordu'nun buraya gelmesi ile gerçekleşti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Jews of Czestochowa. Coexistence—Holocaust—Memory, 2004. PDF 875.6 KB. Retrieved April 26, 2012.
  2. ^ "Jewish community of Częstochowa. History". Virtual Shtetl. Museum of the History of Polish Jews. ss. 5 of 5. 23 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: April 26, 2012. 
  3. ^ Andrew Rajcher (translated from Polish original), The Częstochowa Ghetto. World Society of Częstochowa Jews and Their Descendants (Home Page). Retrieved April 26, 2012.