Cubba Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 4°10′38″K 42°04′51″D / 4.1771°K 42.0809°D / 4.1771; 42.0809

Cubba
Cubba Nehri'nin akaçlama havzasını gösteren harita.
Cubba Nehri'nin akaçlama havzasını gösteren harita.
Kaynak Mandebo Dağları, Etiyopya
Ağız Hint Okyanusu
Havza ülkeleri Etiyopya Etiyopya
Somali Somali
Uzunluk 875 km

Cubba Nehri (Cuba olarak da yazılır, Ganane ya da Genale olarak da bilinir, Somalice: Webi Jubba, İtalyanca: Guiba), Afrika'nın kuzeydoğusunda Somali'nin en önemli nehri. Etiyopya'nın güneyindeki Mandebo Dağlarından doğan kaynakların birleşmesiyle oluşur. Etiyopya sınırındaki Doolow'dan başlayıp yaklaşık 875 km boyunca akarak Somali'nin en önemli üç limanından biri olan Kismaayo'nun tam kuzeyinde Hint Okyanusu'na boşalır.

Kaynak bölgesindeki yağmurlu mevsimin aşağı çığırındaki kurak mevsimle çakışması nedeniyle bütün yıl boyunca bölgeye su sağlayan tek akarsudur. Aralıktan nisan ortasına ve hazirandan ekime değin su düzeyinin düşük olmasına karşın, ağzından Baardheere'nin (Bardera) yaklaşık 32 km kuzeyine kadar sığ sularda gidebilen gemilerle ulaşıma elverişlidir.

Kaynak sularının bulunduğu dağlık bölgenin aşağısında, nehir kıyılarında yetişen bitkiler dışında neredeyse tümüyle kıraç bir araziden geçer. Aşağı çığırında topraklar tebeşirli ve mineral açısından zengindir; yer yer ormanlara da rastlanır. İç bölgelere 480 km uzanan dar, verimli kuşakta pamuk, yerfıstığı, mısır, sisal, susam, muz ve başka meyveler yetiştirilir. Ayrıca kıyılarında avcılık yapılır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]