Crypton Future Media

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Crypton Future Media, Inc.
クリプトン・フューチャー・メディア株式会社
TipKabushiki gaisha
EndüstriMedya
KuruluşTemmuz 1995
Genel merkeziSapporo, Japonya
Önemli kişilerHiroyuki Itō
(Yönetim Kurulu Başkanı)
ÜrünVocaloid
Çalışan sayısı122
Web sitesiwww.crypton.co.jp
Dipnotlar / referanslar
[1][2]

Crypton Future Media, Inc. (Japoncaクリプトン・フューチャー・メディア株式会社, romanizeKuriputon Fyūchā Media Kabushiki gaisha) veya Crypton, Japonya merkezli bir medya şirketidir. Şirket, Temmuz 1995 tarihinde kurulmuş olup ses oluşturucu yazılımı, örnekleme CD'leri ve DVD'leri ve ses efekti ve arka plan müziği kitaplıkları gibi müzik ürünleri geliştirir, içe aktarır ve satmaktadır. Şirket ayrıca çevrimiçi alışveriş, çevrimiçi topluluk ve mobil içerik hizmetleri de sunmaktadır. Şirketin merkezi Sapporo'nun Chūō semtinde yer almaktadır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Crypton, 1995 yılında ses ürünlerini ithal ederek işe başladı ve örnekleme CD'leri ve DVD'leri, ses efekti ve arka plan müzik kitaplıkları ve müzikal sentezleyici uygulamalarının geliştirilmesi, ithalatı ve satışı ile uğraştı. Japonya'daki ana iş ortakları arasında müzik aleti dükkanları, bilgisayar mağazaları ve yazılım distribütörleri bulunmaktadır. Şirket, aşağıdaki kuruluşlara yazılım lisansı vermiştir:[3]

Crypton, Avusturya, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Macaristan, İtalya, Rusya, Güney Afrika, Güney Kore, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri merkezli 50'den fazla uluslararası tedarikçiden ürün ithal emektedir.[3]

2010 yılında, Crypton Future Media no. Sesle ilgili yazılımlar için 1 şirket, ilgili ürünleri için pazarın %21,4'ünü sağlıyororyor.[4]

Vocaloid ürünleri ve hizmetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Crypton en çok bilgisayar müziği için konuşma sentezleme yazılımının üretimi ve satışı ile tanınır. Ürünleri, Yamaha Corporation tarafından geliştirilen Vocaloid şarkı söyleme sentez motorunu kullanır; ayrıca Vocaloid yazılımının İngilizce versiyonu için öneriler almak için İngilizce stüdyoları bulmak ve onlarla iletişime geçmekle de görevlendirildiler.[5]

Şirket, Meiko'yu 2004'te ve Kaito'yu 2006'da piyasaya sürdü, bunlar orijinal olarak Yamaha tarafından geliştirilen ticari sürümü Crypton Future Media'ya bıraktı.[6] Şirket daha sonra kendileri tarafından geliştirilen ilk Vocaloid'i ve yükseltilmiş motor Vocaloid 2'yi kullanan resmi Karakter Vokal Serisinin üyesi Hatsune Miku'yu piyasaya sürdü. profil. İkinci Karakter Vokal Serisi Kagamine Rin ve Len ve üçüncü Megurine Luka'dır. Bu Vokaloidlerin popülaritesi arttığı için Crypton, hayran yapımı içerik yüklemek için Piapro web sitesini ve Vocaloid şarkılarını satmak için kendi müzik şirketi KarenT'yi başlattı. 31 Ağustos 2019'da Crypton'ın Yamaha'nın sentez motoru ve Cubase editörü üzerinde yeni Vocaloid ürünlerini piyasaya sürmeyi bıraktığı doğrulandı. Bunun yerine, Crypton konuşma sentez ürünleri için Cubase editörü ile uyumluluğu kaldırdıktan sonra, yeni geliştirdikleri Piapro Studio motor editörü üzerinde NT (Yeni Tip) adıyla yeni "Vocaloid" ürünleri yayınlayacaklar.

Vocaloid ürünleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaito, Vocaloid 1.1 motoru kullanılarak satılan tek modeldi; ondan önceki Vocaloidlerd

de kendisine sağlanan Vocaloid 1.0 olarak satılıyordu.[7] Ancak, Vocaloid 1.0 motorunda çalışmak için ek Vocaloid 1.1.2 yamasına ihtçları vardı.[8] Daha sonra, tüm Vocaloid motorlarını Vocaloid 1.1.2'ye güncellemek ve yazılıma yeni özellikler eklemek için bir yama yayınlandı, ancak motorun çıktı sonuçları arasında farklılıklar vardı. Kaito ve Meiko Japonca olmasına ve Japonca fonetik kullanılarak söylenmesine rağmen, ana arayüz hem İngilizce hem de Japonca Vokaloidler için İngilizce kullanılarak yazılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Company Information". Crypton Future Media. 6 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2022. 
  2. ^ "クリプトン・フューチャー・メディア(株)の会社概要 | マイナビ2023" (Japonca). Crypton Future Media. 16 Haziran 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2022. 
  3. ^ a b "クリプトン・フューチャー・メディア(株)SONICWIREチーム". ec.crypton.co.jp. 29 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 
  4. ^ "実売データに基づいてNo1メーカーを讃える BCN AWARD". web.archive.org. 1 Mayıs 2011. 1 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 
  5. ^ ""It's a toy!"". web.archive.org. 15 Mayıs 2011. 15 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 
  6. ^ "初音ミクみく 初音ミク 6th Anniversaryニコ生で「初音ミク誕生までと、これから」特集". vocaloid.blog120.fc2.com. 9 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 
  7. ^ "クリプトン | VOCALOID ENGINE製品サポート". ec.crypton.co.jp. 3 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 
  8. ^ "クリプトン | VOCALOID ENGINE製品サポート". ec.crypton.co.jp (Japonca). 3 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]