Crucifix (Michelangelo)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Crucifix (Michelangelo)

Santo Spirito, sagrestia, crocifisso di michelangelo 05.JPG
Sanatçı Michelangelo
Yıl yak.1492
Tip Polikrom ağaç
Ebatlar 142 cm x 35 cm (56 inç x 14 inç)
Yer Floransa, Santo Spirito (Floransa)

[1]Crucifix 1492 yılında Büyük Rönesans ustası Michelangelo tarafından bitirildiği düşünülen bir polikrom heykel dir. Bu heykel, İtalya'da Floransa şehrindeki Santo Spirito (Floransa) Kilisesinin Yüksek altar ında yer almaktadır. Çalışma özellikle İsa'nın çıplak olması gerçeğiyle dikkate değerdir.

Haçdaki bir çıplak İsa bununla birlikte kutsal kitapta gerçeği tutmaktadır. Onun elbiselerinin Romalı askerler tarafından toparlandığı İsa'nın İncil'de çarmıha gerilişinde anlatılmaktadır.

İsa çarmıha geriliyor[değiştir | kaynağı değiştir]

(Mat.27:32-44;Mar.15:21-32;Luk.23:26-43) Askerler İsa'yı alıp götürdüler. İsa çarmıhını kendisi taşıyıp Kafatası-İbranice'de Golgota- denilen yere çıktı. Onu orada çarmıha gerdiler. O'nunla birlikte iki kişiyi daha. İsa ortada, onlar da iki yanında olmak üzere çarmıha gerdiler. Pilatus bir de yafta yazıp çarmıhın üzerine astırdı. Yaftada şöyle yazılıydı: NASIRALI İSA - YAHUDİLERİN KRALI. İsa'nın çarmıha gerildiği yer kente yakındı. Böylece İbranice, Latince ve Grekçe yazılmış olan bu yaftayı Yahudilerin birçoğu okudu. Bu yüzden Yahudi başkahinler Pilatus'a "Yahudileri Kralı" diye yazma dediler. Kendisi "Ben Yahudilerin Kralıyım dedi" diye yaz. Pilatus "Ne Yazdımsa, Yazdım" karşılığını verdi. Askerler İsa'yı çarmıha gerdikten sonra. O'nun giysilerini aldılar. Her birine bir pay düşecek biçimde dört parçaya böldüler. Mintanını da aldılar. Mintan boydan boya dikişsiz bir dokumaydı. Birbirlerine, "Bunu yırtmayalım" dediler. Kimin olacak diye kura çekelim. Bu olay, şu Kutsal Yazı yerine gelsi diye oldu: "Giysilerimi aralarında paylaştılar, elbisem üzerine kura çektiler."

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Crucifix 'confirmed' as a Michelangelo. BBC News, 18 July, 2001. Retrieved on 18 May, 2009