Croxteth

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Croxteth
Merseyside outline map with UK.png
Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Merseyside
Şehir Liverpool
Alan kodu 0151

Croxteth (Yerel olarak Crocky olarak da nitelendirilir) İngiltere’nin Merseyside bölgesindeki Liverpool şehrinde yer alan bir banliyö bölgesidir. Her ne kadar yerleşim birimleri ağırlıklı olarak yakın zamanda inşa edilmiş bir bölge olsa da yer yer tarihi mekanlara da sahiptir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgenin isminin nereden geldiğin tam olarak bilinmese de Crocker's Staithe kelimesinin kısaltılmış hali olduğu ve bu bölgede zamanında Vikinglerin yaşadığı tahmin edilmektedir. Viking istilası sırasında bu bölgenden Britanya’nın geri kalanına ulaşılmasın çok kolay olabileceği tahmin edilmektedir.

1992 yılında bölgede tarih öncesine ait bazı eşyalar bulunduysa da, buralarda o dönemde sürekli bir yerleşim olup olmadığına dair hiçbir iz yoktur. Bu eşyaların bulunduğu bölge sonradan inşaata açılmıştır.[1]

Bölgede yaşamış ünlüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Manchester United FC takımında oynayan bir futbolcu olan Wayne Rooney ve karısı Coleen Rooney bu bölgede büyümüşler ve tanışmışlardır.

Sheffield Wednesday FC takımında oynayan bir futbolcu olan Francis Jeffers da bu bölgede yaşamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Prehistoric Merseyside: Croxteth Park". Liverpool Museums. 17 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]