Criminal Minds

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hkn-bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 00.32, 13 Temmuz 2016 tarihli sürüm (Bot: 2010'larda ABD televizyon dizileri, 2010'larda Amerika Birleşik Devletleri televizyon dizileri kategorisiyle değiştiriliyor)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Criminal Minds
Criminal-Minds.svg
Senarist Jeff Davis, Edward Allen Bernero, Erica Messer, Rick Dunkle, Sharon Lee Watson.
Ülke ABD
Dili İngilizce
Sezon sayısı 11
Bölüm sayısı 245
Yapım
Mekân Quantico, Virjinya (konudaki yer)
Los Angeles, Kaliforniya (çekim yeri)
Gösterim süresi 42 dk.
Yapım şirketi The Mark Gordon Company (2005–günümüz)
Touchstone Television (2005–2007)
ABC Studios (2007–günümüz)
Paramount Television (2005–2006)
CBS Paramount Television (2006–2009)
CBS Television Studios (2009–günümüz)
Yayın bilgileri
Kanal CBS
Resim formatı 1080i 16:9 (HDTV)
Ses formatı Dolby Digital 5.1
Yayın tarihi 22 Eylül 2005
Durumu Devam ediyor
Kronoloji
İlişkili programlar Criminal Minds: Suspect Behavior (2011)

Criminal Minds, ilk yayınına 22 Eylül 2005 tarihinde başlayan ABD'nin CBS kanalında yayını süren polisiye dizisi. Seri, Quantico, Virginia merkezli bir FBI Davranış Analiz Birimi'ndeki (BAU) profilcileri ele alır. BAU Şiddet Suç Analizi, FBI Ulusal Merkezi'nin bir parçasıdır.

Oyuncular

Dizinin ilk kadrosu şöyledir; Jason Gideon (Mandy Patinkin) , Aaron Hotchner (Thomas Gibson) , Elle Greenaway (Lola Glaudini) , Derek Morgan (Shemar Moore) , Dr. Spencer Reid (Matthew Gray Gubler) , Jennifer "JJ" Jareau (A.J. Cook) , Penelope Garcia (Kirsten Vangsness). İkinci sezonun altıncı bölümünde Lola Glaudini diziden ayrılır. Ve yerine ikinci sezon dokuzuncu bölüm de Paget Brewster "Emily Prentiss" karakteri ile gelir. Üçüncü sezon ikinci bölümde ayrılan Mandy Patinkin'in yerine de üçüncü sezon altıncı bölüm de Joe Mantegna (David Rossi) gelir. Dizi dört sezon bu kadroyla devam ederken yapımcı Erica Messer altıncı sezonun ikinci bölümünde A.J. Cook'ı (Jennifer "JJ" Jareau) kadrodan çıkartır. Ve A.J. Cook, ekibe sezonun onuncu bölümünde katılan bir FBI Öğrencisi Ashley Seaver (Rachel Nichols) ile yer değişir. A.J. Cook diziye 7.sezonda geri döner. 6. Sezonun on sekizinci bölümü ise Paget Brewster'ın (Emily Prentiss) son bölümü olur. Ve bu bölümle birlikte Paget Brewster'da diziden ayrılır. Fakat 7. sezonda diziye tekrar geri döner, bir yıl kadroda yer aldıktan sonra 7. sezon finalinde diziden tekrar ayrılır.12 Şubat 2016 tarihinde Criminal Minds resmi twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Paget Brewster yeniden kadroya dahil olur. Sekizinci sezonda Jeanne Tripplehorn , "Alex Blake" karakteri ile diziye gelir fakat 9. sezon finalinde diziden ayrılır. Alex karakteri yerine Jennifer Love Hewitt, "Kate Callahan" karakteri ile kadroya dahil olur.

Dış bağlantılar