Coursera

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Coursera
Tip E-öğrenme
Kurucu Andrew Ng ve Daphne Koller
Web sitesi coursera.org

Coursera, Stanford Üniversitesi'den Bilgisayar Bilimleri profesörü Andrew Ng ve Daphne Koller tarafından kurulmuş, çeşitli alanlarda ve konularda kitlesel çevrimiçi açık ders ya da herkes tarafından yararlanılabilecek, ücretsiz çevrimiçi eğitim veren bir sosyal girişimcilik kuruluşudur[1].

Üniversiteler arası iş birliği ile eğitim konularını sürekli genişletmektedir. Mühendislik, beşeri bilimler, tıp, biyoloji, sosyal bilimler, matematik, fizik, işletme, hukuk ve daha birçok alanda hizmet vermektedir[2]. Haziran 2020 itibarıyla, dünyanın dört bir yanından 60 milyonu aşkın kayıtlı kullanıcıya ve 4.300'den fazla ders içeriğine sahiptir. Dünyanın en iyi 200'den fazla üniversitesi ve endüstri eğitimcisi Coursera ile iş birliği içerisinde kurslar, uzmanlıklar, sertifikalar ve diploma programları sunmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Mart 2020'de, küresel COVID-19 pandemisine yanıt olarak Coursera, ortaklarıyla birlikte öğrencilere, paydaşlara ve küresel salgından etkilenmiş olabilecek kişilere yönelik 115'in üzerinde Sertifikasyon Kursuna sponsor olmuştur[3]. Bu sayede, işini kaybetmiş, işten çıkarılmış, maaşları azaltılmış veya yalnızca teknik becerilerini tanınan sertifikalar aracılığıyla öğrenerek ve geliştirerek gelişmek ve büyümek isteyebilecek kişilere yönelik bir sosyal yardım girişiminin parçası olmuşlardır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Coursera "Hakkında" sayfası". 25 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2013. 
  2. ^ "Coursera dersler sayfası". 15 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mart 2013. 
  3. ^ "Coursera Together: Free online learning during COVID-19". Coursera Blog (İngilizce). 25 Mart 2020. 27 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2022. 
  4. ^ "Course scholarships offered to build "skills for work" across the Commonwealth". Commonwealth of Learning (İngilizce). 9 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2022. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]