Couchbase Server

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Couchbase Server, Membase olarak bilinen, açık kaynak ve NoSQL tabanlı doküman şeklinde verileri tutan, etkileşimli uygulamalar için bir geliştirilmiş veritabanı türüdür. Bu uygulamalar genelde aynı anda birçok kullanıcının kullandığı servisler gibi olmalıdır. Bu uygulamalarda eş zamanlı olarak birden çok veri işlenir, depolanır, güncellenir, çekilir. Bu ihtiyaçlar karşısında Couchbase kolay ölçeklenebilir anahtar-değer ya da doküman olarak erişilebilen, düşük gecikme zamanı ve yüksek kalıcı verimliliği olan bir veritabanıdır. Couchbase bir makine üzerindeki büyük ölçekli veriler için küme(cluster) olarak tasarlanmıştır.

Couchbase [1], memcached ile alışıldık olduğu gibi kablo üzerinde bütünlük sağlar ama disk kalıcılığı, veri kopyalaması, canlı küme yeniden yapılandırması, verileri yeniden dengeleme (rebalancing) gibi özellikler için tasarlanmıştır.

AOL, Cisco, Concur, LinkedIn, Orbitz, Salesforce.com, Shuffle Master, Zynga, NHN Corporation gibi şirketler ve diğer yüzlercesi etkileşimli web uygulamaları ve mobil uygulamalar için CouchBase'i kullanırlar.

Eric Brewer'in deyimiyle CAP teorem, Couchbase bir CP tipi sistemdir.

Ürün Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Membase memcached projesinin birkaç lideri tarafından geliştirildi. Bu liderlerler NorthScale adında bir şirket kurmuşlardı, anahtar-değer depolamanın basitliği, hız, memcahed ölçeklenebilirliği gibi özellikleri geliştirdiler, ama aynı zamanda depolama, kalıcılık ve veri tabanın sorgu yetenekleri gibi özellikleri de sağladılar. Orijinal membase kaynak kodu NorthScale'den katkı aldı, ve proje ortak sponsorları 2010 yılında Zynga ve NHN oldu.

8 şubat 2011'de Membase proje kurucuları ve Membase, Anonim şirket CouchOne (CouchDB arkasındaki birçok temel oyuncusuyla bir şirket) olarak birleştirilip projelerin ilişkilendirilmesiyle duyuruldu. Bu birleştirilmiş şirkete ise CouchBase denildi. Aralık 2012'de CouchBase Sunucusunun 1.8 sürümü çıkarıldı. CouchBase 2.0 sürümü Json dokümanları depolama, indeksleme ve sorgulama, artırılmış Map Reduce özelliği ve çapraz veri merkezi kopyalama gibi yeni özellikleriyle çıkarıldı.

Yüksek Seviyeli Mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

Her CouchBase düğümü veri yönetimi ve küme yönetimi bileşenlerinin mimarisi olarak birbirinin aynısıdır.

Küme Yöneticisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Küme yöneticisi bir CouchBasedeki tüm sunucuları yapılandırır ve davranışlarını denetler. Düğümlerin davranışlarını kopyalama akış yönetimi ve yeniden dengelendirme (rebalancing) gibi işlemleri de yapılandırır ve denetler. Küme yöneticisi aynı zamanda toplama ölçümü ve kümeler için olan fonksiyonlarda fikir birliği sağlar, ve bir RESTful küme yönetici API'sidir. Küme yöneticisi Erlang/OTP üstünde inşa edilmiştir.

Kopyalama ve Yerine Çalışma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Çoklu model kopyalama desteği: master-slave kopyalamayı destekleyen mimari altında makineden(peer-to-peer) makineye kopyalama sağlanır.
  • Yapılandırılabilir kopyalama sayacı: Mevcut gereksinimlerle kaynak kullanımını dengeler.
  • Yüksek hızlı yerine çalışma: Hızlı yerine çalışma madde tabanlı istekler üzerinden çoğaltılır.

Veri Yöneticisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Veri yöneticisi depolama ve doküman alma gibi çeşitli veri işlemleriden sorumludur.

  • İstemci yazmayı onayladıktan sonra veriler diske eş zamanlı olmayarak yazılırlar. 1.7 sürümü ve sonrasında, uygulamalar verileri birden fazla sunucuda eş zamanlı olarak sağlayabilirler, ancak 1.7 sürümünde veriler disklere hala eş zamanlı olmayarak yazılır.

Veri Biçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Couchbase'de bir doküman veri işlemenin çok temel bir birimidir. Dökümanlar Json doküman biçiminde önceden tanımlı şemalar olmadan depolanır.

Nesne Yönetilen Ön Bellek[değiştir | kaynağı değiştir]

Couchbase sunucusu inşa edilmiş çoklu iş parçacıklı nesne yönetilen ön bellek içerir. Bu memcached uyumlu API'lerde veri ayarlama, veri çekme, silme, ekleme, gibi işlemleri yapar. Nesne Yönetilen Ön Bellek Couchbase sunucusu inşa edilmiş çoklu iş parçacıklı nesne yönetilen ön bellek içerir. Bu memcached uyumlu API'lerde veri ayarlama, veri çekme, silme, ekleme, gibi işlemleri yapar

Depolama Motoru Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Couchbase veri bozulmasına bağışıklık olarak kuyruk ekleme tasarımına sahiptir. Veriler dosyalarda tutulur, Couchbase veri güncellemesi için pek çok sıralı yazma işlemini yapar, ve I/O diskleri için iyileştirilmiş bir erişim tasarımı sağlar.

Performans[değiştir | kaynağı değiştir]

Cisco Couchbase'in verimliliğini ve gecikme zamanını ölçen bir referans yayınladı. Diğer performans referansı ise Altoros tarafından verildi, bu referansta diğer NoSQL veri tabanları ve Couchbase'in veri tabanı çözümlemeleri karşılaştırıldı.

Lisans ve Destekleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Couchbase sunucusu bir açık kaynak projedir ve iki çeşidi mevcuttur: Topluluk Sürümü hatalardan olmadan önceki hatalar Açık Kaynak olarak son hataları kapatılmamış, ve Kurumsal Sürümü ticari işlemler için mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]