Convolvulus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Convolvulus
Convolvulus arvensis bg.jpg
Convolvulus arvensis
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Klad: Tracheophyta
Klad: Angiosperms
Klad: Eudicots
Takım: Solanales
Familya: Convolvulaceae
Cins: Convolvulus
L.

Convolvulus, yaklaşık 200[1] - 250[2][3] tür ile temsil edilen, Kahkahaçiçeğigiller familyasına ait bir cinstir.[4] Kozmopolit bir yayılış gösterir. Cinsin üyelerine tarla sarmaşığı da denmektedir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tek yıllık veya çok yıllık otsu sarmaşık, asma veya odunsu çalılardır, 0.3–3 m uzunluktadırlar. Yaprakları spiral şekilde dizilmiştir ve çiçekler çoğunlukla beyaz veya pembedirler ancak mavi, mor ya da sarı renkli olanlara da rastlanır. Çiçekler huni şeklindedir.

Ekoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Türlerin çoğu istilacı yabani otlardır ancak bazıları gösterişli çiçekleri için yetiştirilirken, bazıları da küresel olarak tehdit altındadır.

Convolvulus türleri bazı Lepidoptera türlerinin larvaları tarafından besin olarak tüketilmektedirler. Ayrıca Agrius convolvuli, Bedellia somnulentella, Orthonama obstipata türü böcekler de bazı üyelerinden besin olarak yararlanmaktadır. Bir yaprak biti türü olan Bucculatrix cantabricella, C. cantabricus bitkisiyle yoğun miktarda beslenmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Carine, M. A. and L. Robba. (2010). Taxonomy and evolution of the Convolvulus sabatius complex (Convolvulaceae). Phytotaxa 14 1.
  2. ^ Convolvulus. Flora of China.
  3. ^ Convolvulus. The Jepson eFlora. 2013.
  4. ^ Parnell, J. and Curtis, T. 2012. Webb's An Irish Flora. Cork University Press. 978-185918-4783

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]