Constantin Brâncuși

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konstantin Brancusi
Constantin Brancusi (Foto:Edward Steichen 1922)
Genel bilgiler
Doğum19 Şubat 1876(1876-02-19)
Peştişani, Romanya
Ölüm16 Mart 1957 (81 yaşında)
Paris, Fransa
UyrukRomanyalı
AlanıHeykeltıraş
Katıldığı akımlarÉcole des Beaux-Arts
Ünlü yapıtlarıBoş mekanda kuş, Sonsuz sütun
Ödüller
Romanian Academy

Constantin Brancusi (Rumence: Constantin Brâncuşi) (19 Şubat 1876 - 16 Mart 1957), Romanya asıllı fakat önemli çalışmalarını Paris'te yapan ve Fransız vatandaşlığına geçen, uluslararası modernizm akımının başta gelen heykeltıraşlarından biridir.

Yaşamı ve sanatının gelişmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Brancusi, Romanya'da Karpat Dağları civarında bulunan Targu Jiu şehrine bağlı Pestani köyünde fakir bir köylü ailesinin oğlu olarak doğdu. 9 yaşında aile evinden ayrılarak ufak bir Romanya taşra şehrinde (Krayova) hayatını kazanmaya başladı ve bu arada yerel sanat okuluna devam etti. 18 yaşında iken Bükreş'e gidip orada klasik yüksek sanat öğretimi veren Bükreş Güzel Sanatlar Okulu'na kaydoldu.

1903 yılında Brancusi, önce Münih'e oradan da Paris'e gitti. Paris'te École des Beaux-Arts hocalarından olan Antonin Mercié atölyesinde iki yıl çalıştı. Bundan sonra Auguste Rodin'in atölye asistanlığını kabul etti ama iki ay orada çalıştıktan sonra "Büyük ağaçların altında hiçbir şey büyüyemez" diyerek bu işten ayrıldı.[kaynak belirtilmeli]

Bundan sonra Brancusi kendi modernizm çalışmalarına devam etti ve kendine özgü bir heykel stili geliştirdi. Kendine verilen ilk heykel siparişi bir mezar heykeli olan "Dua" olmuştur. Bu sipariş için kil veya alçıdan model yapıp bunun bronz veya başka metal dökümü ile metalik heykele dönüştürülmesi yerine yontu yapmayı tercih etti. 1908'den sonraki eserleri de hep yontu şeklinde olmuştur.

Constantin Brancusi geride 215 heykel ve 1200 eser fotografı bırakarak 81 yaşında 16 Mart 1957'de Paris'te öldü. Mezarı Paris'te "Montparnasse Mezarlığı"'ndadır ve bu mezarlıkta kendinden daha önce ölmüş olan birkaç sanatçı dostu için hazırladığı mezar heykelleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında en iyi bilineni "Le Baiser (Öpücük)" heykelidir.

Romanya'nın komünist hükûmeti tarafından reddedilen Paris'teki Brancusi atölyesi koleksiyonunu, Fransa devletine miras bırakmıştır. Paris'te modern sanatlar için Pompidou Merkezi yakınlarında bulunan bu Brancusi'nin atölyesi yenileştirilip Brancusi'nin ölümündeki aynı şekle sokulmuş ve bu koleksiyon bir müze olarak halka açılmıştır.[1]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Centre Pompidou - Brancusi Atolyesi hakkinda bilgi 10 Aralık 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Fransızca) (Erişme:5.1.2010)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Google'in Brancusi İçin 19 Şubat 2011 Doodle'ı: [1]
  • Centre Pompidou - Musée d'Art Moderne'de bulunan Constantin Brancusi'nin 241 eseri hakkinda bilgi: [2][ölü/kırık bağlantı] (Fransızca) (Erişme:5.1.2010)
  • Centre Pompidou - Egitim Kaynagi - Brancusi monografi : [3] (Fransızca) (Erişme:5.1.2010)
  • Centre Pompidou - Brancusi Atolyesi hakkinda bilgi [4] 10 Aralık 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Fransızca) (Erişme:5.1.2010)