Conrad Schumann

Koordinatlar: 52°32′20″N 13°23′56″E / 52.5390°K 13.3990°D / 52.5390; 13.3990 (Site of Conrad Schumann defecting into West Berlin)
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bernauer Straße'deki anıtı.

Hans Conrad Schumann (d. 28 Mart 1942, Zschochau, Saksonya - ö. 20 Haziran 1998, Oberemmendorf, Eichstätt, Bavyera), Berlin Duvarı'nın yapımından sonraki ilk kaçaklardandır. Dikenli tellerin üzerinden atladığı fotoğrafı Soğuk Savaş'ın en bilinen fotoğraflarındandır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Schumann Döbeln'deki Zschochau'da doğdu ve Meissen'deki Leutewitz'de çobanlık mesleğini öğrendi.[1] 1960'lı yılların başında polis olarak görev yaptı. Dresden'daki üç aylık eğitimden sonra Potsdam'daki astsubay okuluna gönderildi. Daha sonrasında Berlin'de görev yapmak için başvurdu.

15 Ağustos 1961 günü iki gün öncesinde Berlin Duvarı'nın yapımının başlandığı Ruppiner Caddesi ile Bernauer Caddesi arasındaki kavşakta nöbet tutuyordu. Bu yüzden bu noktadaki sınır ayrımı 80 cm yüksekliğindeki dikenli teller ile yapılmıştı.

Schumann kaldırım üzerindeki telin spirallerini kontrol etmeyi fırsat olarak kullanarak telin bir kısmını ayağıyla aşağı doğru bastırdı, kendi asıl nöbet noktasıyla tel arasında daha sık gidip gelmeye başladı. Gidip gelirken gözetlenmediği bir anı tellerin üzerinden atlamak için fırsat olarak kullandı. Atlama sırasında omzundaki makineli tüfeği düşmesi için çıkardı ve on metre mesafedeki kapıları açık bırakılmış polis aracına koştu. Polis aracındakiler kaçış yapılacağını fark ettikleri için kaçanın güvenliği için kapıyı açık bırakmışlardı, bu durum Schumann'ı risk almaya cesaretlendirmişti.

Fotoğrafçı Peter Leibing atlayış anında ünlü fotoğrafı çekti. Sıra dışı bir olay olabileceğini fark edip 200 mm objektifli kamerasını tel çitine doğru odakladı ve Schumann çitin üzerinde havadayken doğru zamanda deklanşöre bastı. Bu fotoğraf Soğuk Savaş'ın en bilinen fotoğraflarından biri haline geldi. Tüm kaçış olayı Schumann'ın kaçış hazırlıklarıyla beraber yine aynı açıdan 16-mm filme kaydedildi.

Kaçıştan bir süre sonra eşi Kunigunde ile tanışacağı Bavyera'da Günzburg'a taşındı. Duvarın yıkılışından sonra Conrad Schumann ilk defa 9 Kasım 1989'dan itibaren kendini gerçekten özgür hissettiğini söyledi. Yine de yapmış olduğundan dolayı alabileceği tepkilerden çekindiği için Bavyera'da kendini Saksonya eyaletindekine göre daha fazla evinde hissetmişti. Hayatı boyunca güvenlik güçlerindeki eski iş arkadaşlarının öc almasından korktu.

Son olarak Oberbayern'de yaşadı ve Ingolstadt'da Audi firmasında makine ayar ustası olarak çalıştı. 20 Haziran 1998'de bahçesinin yakınlarındaki bir hangarda kendini asarak intihar etti.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Axel Springer Akademie" (PDF). 24 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2011. 
  2. ^ Conrad Schumann gestorben 11 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Der Spiegel, 27/1998

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Harici video
Fotoğraf anının video görüntüsü