Conn O'Neill, Tyrone 1. Kontu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Conn O'Neill, Tyrone 1. Kontu, Tyrone Prensi, lakabı Topal Conn, İrlanda dilinde Conn Bacach, Con olarak da yazılır (1480-1559), 16. yüzyılda İngiltere'nin İrlanda'ya boyun eğdirme girişimleri karşısında İrlanda halkının başına geçen O'Neill ailesinin ilk üyesidir.

Kildare (Fitzgerald) kontunun akrabasıydı. 1520 dolaylarında O'Neill ailesinin (Cinel Eoghain) Tyrone kolunun başına geçti. 1524'te İrlanda kral naibi olan Kildare'in silahtarlığına üstlenmesine karşın bağlılığına kuşkuyla bakıyordu. Ama Tyrone toprakları 1541'de İngiliz kral vekili Sir Anthony St. Leger tarafından istila edilince, Conn oğlunu rehin bırakarak Trim'de toplanan parlamentoya katıldı. Ardından İngiltere'ye geçerek Greenwich'te VIII. Henry'ye bağlılığını bildirdi ve Tyrone kontu unvanını aldı. Ayrıca İrlanda Özel Danışma Kurulu üyeliğine getirildi ve kendisine toprak bağışlandı. O'Neill'in İngiltere kralına boyun eğmesi ve bir İngiliz unvanı alması klan üyeleri ve yandaşları arasında hoşnutsuzlukla karşılandı.

Bu yüzden klan içinde başlayan çatışma Conn'un evlilik dışı oğlu Matthew'nun Dungannon baronu unvanıyla veliaht seçilmesiyle daha da şiddetlendi. Matthew 1558'de Conn'un oğlu Shane'in yandaşlarınca öldürüldü, ertesi yıl da Conn öldü. I. Elizabeth klan başkanlığını Shane'e, kontluğu ise Matthew'nun oğlu Hugh'a vererek çatışmayı yatıştırdı.