Conan (kurgusal karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Conan
Yayım bilgileri
İlk görünümPeople of the Dark Strange Tales of Mystery and Terror Haziran 1932
YaratanRobert E. Howard
Hikâyedeki bilgileri
Tam adıKimeryalı Conan
UyruğuKimerya
Önemli takma adlarıBarbar, Kimeryalı

Conan, Amerikalı yazar Robert Ervin Howard tarafından yaratılmış fantastik edebiyat karakteridir. Büyük başarı kazanan çizgi roman serisi ve ardından gelen filmleri ile tüm dünyada geniş kitlelerce tanındı.

Howard 1932'den 1936'ya kadar yaklaşık iki düzine "Kimmerya'lı Conan" serüveni yazdı. Robert Ervin Howard'ın 1936'daki trajik intiharından sonra 1950'lerde Conan öyküleri dizgi kitap halinde yayınlandı. Howard'ın öyküleri bu seride De Bjorn Nyberg tarafından yeniden yazılmıştı. Conan, 1960'larda Frank Frazetta'nın kapak resimleri ve Nyberg'in öyküleriyle dünya çapında popülerlik kazandı. 1970 yılında Marvel editörleri Stan Lee ve Roy Thomas Conan'ı çizgi roman olarak yayınlamaya karar verdiler ve renkli olarak "Conan The Barbarian" serisine başladılar. Roy Thomas'ın öykülerini Barry Smith adındaki genç bir İngiliz çizdi. Birinci sayısı Ekim 1970'te yayınlandı.

Conan karakteri, günümüzden 3200 yıl önce (Howard tarafından Hiborya olarak tanımlanmış çağda), Atlantis'in batmasından 8000 yıl sonra yaşamış Kimmerler kavminden bir kurgusal savaşçıdır. Çizgi roman'daki Conan karakteri mükemmel biri değildir; hırsızlık yapar, kumar oynar ve yalan söyler. Ancak karakter okuyucunun karşısında farklı zamanlarda barbar, hırsız, paralı asker veya kral olarak çıksa da o her zaman savaşçı ve maceracıdır.

Conan'ın yaratıcısı Robert E. Howard bu karakteri yaratırken büyük Moğol imparatoru Cengiz Han'dan esinlendiği bilinmektedir. Zira Conan da Cengiz han gibi babasının intikamını almak için yola çıkmıştır. Conan'ın karakteri, savaşçı yapısı, dikkafalılığı, zalimliği, özgüveni, kadınlara olan tutkusu ile Cengiz Han'ı andırmaktadır.

Conan'ın hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Corin'dir. Babasının kabilenin demircisi olmasından hoşlanmayan Conan'ın tek isteği babasının istediği gibi bir demirci olmak yerine dünyayı gezen bir savaşçı olmaktır.

Bir savaş meydanında doğan Conan henüz küçükken kahraman ve savaşçı olduğunu belli etmiştir. Kabilesinin erkeklerinin tümünün cocukluklarında yaptığı gibi bir erkeklik töreninde bir Kimerya boğasını öldürür. 15 yaşındayken bir Akilonya kenti olan Venerium kuşatmasında en ön saflarda savaşmıştır. Bir süre kuzeyde çeşitli kabilelerin komutasında paralı askerlik yapmış sonraları ise güneye inerek maceralarına devam etmiştir. Hırsızlar kenti Arenjun'da hırsızlık öğrenmiş ve gerektikçe kulanmıştır.

Paralı asker olduğu bir gemide korsanların saldırısına uğramış bu şekilde kara kıyıların kraliçesi Belit'le tanışmış, Amra(Kush dilinde aslan) lakabını kazanmış bu lakapla ün salmıştır. Büyük aşkı Belit'in ölümünü görmüş ve hayatında ilk defa bu kadar bağlandığı bir kadın için yas tutmuştur.

Sonraları Turan ordusunda çalışmış. Kozaklar ve Zuagirlerin lideri olmuş yağmacılık yapmıştır. Son olarak Akilonya ordusuna paralı asker olarak girmiş generalliğe kadar yükselmiştir. Akilonya kralı Numedides'in ona hainlik yapıp ilaçlı şarap içirmesi ve zindana kapatması üzerine arkadaşları tarafından kurtarılmıştır. 150 yıl önce yaşamış korsan Tranicos'un hazinesini bulmuş, büyük bir ordu toplayıp kral Numedides'i devirmiş kendini kral ilan etmiştir, kendisini Ophir Kralının zindanlarından kurtaran köle Zenobia'yı da kraliçesi yapmıştır. Ülkenin sınırlarını genişletir, halkı mutlu eder kısaca iyi bir kral olur.

Zenobia'dan 3 çocuğu olmuştur: en büyüğü prens Conn babası gibi kahraman bir savaşçıdır, prenses Radegund ise dost ülke krallarından biriyle evlenir. Prens Taurus ise Conan tarafından pek sevilmez, korkaktır ve haindir. Büyü gücüne sahip olması onun büyük bir büyücü olma isteğini ortaya çıkarır bu sebeple daha güçlü olmak için babasını en büyük düşmanı Tutamon tarafından tuzağa sürmüştür. Prens Taurus İmparator Conan serisinde babası ve ailesini kurtarmak için büyücü Caliastro'ya karşı kendini feda etmiştir.

Yayınlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Howard yaşarken basılan hikayeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. The Phoenix on the Sword (Şubat 1932'de yazıldı, Aralık 1932'de yayınlandı)
 2. The Tower of the Elephant (Mart1933'te yayınlandı)
 3. The Scarlet Citadel (Ocak 1933'te yayınlandı)
 4. Queen of the Black Coast (Mayıs 1934'te yayınlandı)
 5. Black Colossus (Haziran 1933'te yayınlandı)
 6. Shadows in the Moonlight (Nisan 1934'te yayınlandı, ardından Iron Shadows in the Moon adı ile de yayınlandı)
 7. The Slithering Shadow (Eylül 1933'te yayınlandı, ardından Xuthal of the Dusk olarak yayınlandı)
 8. The Pool of the Black One (Ekim 1933'te yayınlandı)
 9. Rogues in the House (Ocak 1934'te yayınlandı)
 10. The Devil in Iron (Ağustos 1934'te yayınlandı)
 11. The People of the Black Circle (üç parça halinde: Eylül, Ekim ve Kasım 1934'te yayınlandı)
 12. A Witch Shall Be Born (December 1934'te yayınlandı)
 13. The Servants of Bit-Yakin (1935'te yayınlandı, ardında Jewels of Gwahlur adı ile yayınlandı)
 14. Shadows in Zamboula (1935'te yayınlandı, peşi sıra Man-Eaters of Zamboula adı ile yayınlandı)
 15. Beyond the Black River (1935'te yayınlandı)

Sinema[değiştir | kaynağı değiştir]

Conan karakteri, 1982 yılında "Barbar Conan" adıyla sinemaya da aktarılmıştır. John Milius tarafından yönetilen ve başrollerinde Arnold Schwarzenegger, James Earl Jones ve Max von Sydow'un bulunduğu bu filmin ardından Conan karakteri dünya çapında tanınmış ve 1984 yılında filmin ikincisi "Savaşçı Conan" adıyla yönetmen Richard Fleischer tarafından çekilmiştir. İkinci filmde de başrolde yine Arnold Schwarzenegger oynamıştır.

Conan'nın hikâyelerinin giriş bölümünde şu ifade yer alır:

Şunu bilin ki Prensim, Kabaran okyanusların Atlantis’i
ve onun görkemli kentlerini yutmasından hemen sonra,
Dünya’da o güne kadar görülmemiş bir çağ başlamıştı.
Aryas’ın oğullarının doğduğu bu çağda,
Dünya üzerindeki imparatorluklar ve uygarlıklar,
gökteki yıldızların mavi pırıltıları kadar dağınık fakat belirgindi.
İşte bu sıralarda Kimmeryalı Conan geldi.
Çelik bilekli elinden kılıcını hiç bırakmayan bu kara saçlı, şahin gözlü yiğit,
tüm imparatorlukları sandallı ayağının altında çiğnemek istiyordu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]