Kolumbiya Nehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Columbia Nehri sayfasından yönlendirildi)
Kolumbiya Nehri ve drenaj sahası
Columbia River Gorge

Kolumbiya Nehri ya da Columbia Nehri (İngilizce Columbia River), Kuzey Amerika'da Pasifik Kuzeybatısı'nın en büyük nehridir[1] ve uzunluğu 2,000 km'dir. ABD'nin dördüncü en büyük nehridir. Kanada'nın Britanya Kolumbiyası eyaletindeki Rocky Dağlarında doğan nehir, Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyaletine geçer ve Oregon eyaletiyle sınır oluşturduktan sonra Pasifik Okyanusuna dökülür.

Adlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Güney Amerika'daki Kolombiya (Colombia) adı doğrudan Kristof Kolomb'un adına dayanırken, Kuzey Amerika'daki Kolumbiya (Columbia) adı gemi kaptanı Robert Gray'in (1755 – 1806) deniz kürk ticaretinde kullanılan gemisinin (Columbia Rediviva) adından gelir. North West Company ile Hudson's Bay Company dönemlerinde kürk ticareti ilçesi olan Kolumbiya İlçesi (Columbia District) adını bu nehirden alır. Bu ilçe daha sonra ikiye bölünmüş, kuzey kısmı Britanya Kolumbiyası (British Columbia) adıyla Büyük Britanya'ya (sonra da Kanada'ya), güney kısmı ise Oregon Toprakları ya da Amerikan Kolumbiyası (American Columbia) veya Güney Kolumbiyası (Southern Columbia) adlarıyla Amerika'ya bırakılmış ve sonradan burası Oregon, Montana, Washington, Idaho, Wyoming eyaletlerine bölünmüştür.

Bölgenin yerlisi olan Kızılderililerin verdiği adlar: Çinukça Wimahl, Sahaptince Nch’i-Wàna («büyük nehir»)

Yerli halklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kolumbiya Nehri havzası 15.000 yıldır insan yerleşiminde olup 3.500 yıl önce Pasifik sombalığı (Oncorhynchus) türlerine dayanan yerleşik avcılık düzenine geçildiği hesap ediliyor[2].

Dillerine göre bölgenin yerlisi olan Kızılderililer:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Largest Rivers in the United States" (PDF). USGS. 2 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2012. 
  2. ^ National Research Council (U.S.) (2004). Managing The Columbia River: Instream Flows, Water Withdrawals, and Salmon Survival. National Academies Press. s. 18. ISBN 0-309-09155-1. Erişim tarihi: 3 Nisan 2008.  URL is to the Google Book Search version.