Colossal Order

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Colossal Order
Colossal Order Logo.png
Tip Limited şirket
Kuruluş 2009
Konum Tampere, Finlandiya
Önemli kişiler Mariina Hallikainen (CEO)
Antti-Ilmari Lehto (Yönetim Kurulu Başkanı)
Alan Bilgisayar Oyunları
Ürün Cities in Motion serisi
Cities: Skylines
Çalışan sayısı 15
Ana sayfa http://www.colossalorder.fi

Colossal Order, Finlandiya merkezli ekonomi - simülasyon oyunları ile tanınan bir oyun yapım şirketi. Şirket 2009 yılında Finlandiya'nın Tampere şehrinde kurulmuştur. Şirketin geliştirdiği oyunların dağıtımcılığını, testlerini, reklamlarını ve satışlarını Paradox Interactive yapmaktadır. Şirketin CEO'su Mariina Hallikainen'dır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Colossal Order 2009 yazında Universomo adlı mobil oyun yapım şirketinde çalışmakta olan bir grup oyun geliştiricisi tarafından kurulmuştur. Mariina Hallikainen Universomo'nun dışından şirketin CEO'su olarak işin başına geçmiştir.

En başta, şirket kurulduğu zaman yapım aşamasında olan Cities in Motion için ekonomik kaynak bulmakta zorlanmışlardır. Geliştiriciler oyunun büyük miktarda alıcı bulamayacağını düşünmekteydi. Büyük yatırımcıların aksine, şirketin ilk adımları Finlandiya Kamu Kuruluşları olan ELY-keskus, Tekes ve DigiDemo'ya ek olarak birkaç özel yatırımcı tarafından atılmıştır.

Kurulduktan sonra Colossal Order birçok dağıtımcı şirketle görüşmüş ve bir yılı aşkın süren görüşmeler sonrasında Paradox Interactive ile dağıtımcılık antlaşması yapmıştır.

Şirket, 2015 Ekiminde DigiExpo'da Yılın Fin Oyun Geliştiricisi ödülünü almıştır (Fince: Vuoden suomalainen pelinkehittäjä)

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Colossal Order ve Paradox Interactive arasındaki ilişki yapıcı bir şekilde karakterize olmuştur. Colossal Order, dağıtımcı tarafından sınırlamalar olmadan oyun geliştirme özgürlüğüne sahiptir. Kurucu üyelerinin katılığı şirketin aksine, Colossal Order mobil oyunlar üretmemektedir. Aksine, şirketin odak noktası bilgisayar oyunlarıdır. Colossal Order oyunları aktif modlama toplulukları ile tanınır. Şirketin programcılarından bir tanesi tam zamanlı olarak modlama programları üzerinde çalışmaktadır.

Şirketin en tanınmış oyunu Mart 2015'te çıkan şehir yapma simülasyonu Cities: Skylines'tır. SimCity ve Cities XL serilerine karşı rekabet ortamına girebilmeyi başarmıştır. Eylül 2015'te ise Cities: Skylines'ın ek paketi olan Cities: Skylines – After Dark çıkmıştır.

Oyunların Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]