Coherence (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Coherence
Yönetmen James Ward Byrkit
Senarist James Ward Byrkit
Hikâye (eser)

James Ward Byrkit

Alex Manugian
Müzik Kristin Øhrn Dyrud
Görüntü yönetmeni James Ward Byrkit
Dağıtıcı Oscilloscope Laboratories (ABD)
Metrodome Distribution (BK)
Cinsi Sinema filmi
Çıkış tarih(ler)i 2013
Süre 88 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 50,000$
Hasılat 102,617$

Coherence, ABD yapımı bilimkurgu ve gerilim filmi. Coherence sözcüğü "bütünleşme" anlamına gelir ve paralel evrenlerin birbiri üzerine çökerek birleşmesi kavramına atıfta bulunur. Türkiye'de vizyona girmeyen film Türkçede Paralel Evren olarak da bilinir. Yönetmen James Ward Byrkit'in ilk uzun metrajlı sinema filmidir. Başrolünde Emily Baldoni'nin bulunduğu film düşük bir bütçeyle, set ekibi kullanılmadan ve doğaçlama şeklinde çekilmiştir. Eleştirmenlerden genellikle olumlu not alan filmin Rotten Tomatoes sitesindeki skoru %85'tir.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Emily ve sevgilisi Kevin, arkadaşları Mike'in evine akşam misafirliğine gider. Yemek masasında toplam sekiz kişi vardır. Kevin'in eski sevgilisi Laurie de aynı partidedir ve ortamı gerecek davranışlar sergiler. Aynı esnada bir kuyruklu yıldız dünyanın çok yakınından geçmektedir ve olağanüstü olaylar gerçekleşmeye başlar.

Tüm mahallede elektrik, telefon ve internet kesilince, zifiri karanlıkta, uzakta ışıkları yanan bir eve gitmeye karar verirler. Uzaktaki eve ulaştıklarında yeniden Mike'ın evine geldiklerini anlarlar.

Film arka planda kuantum fiziğinin çokluevren kavramını işler ve filmde sık sık Schrödinger'in kedisi referansları verilir. Aynı zamanda kadın erkek ilişkilerini konu alan bir dramadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Coherence 17 Kasım 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Rotten Tomatoes.