Clutch Bear

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Clutch the Rocket Bear, NBA'in Houston Rockets takımının maskotu.

Gayri resmi takma ad "Clutch City", Rockets 1993-94 sezonunda ilk NBA şampiyonluğunu kazandıktan sonra Houston, Texas'a verildi. Bu lakap, Houston Chronicle'da o sezonun başlarında 20 sayılık bir üstünlük sağladıktan sonra Houston'ı "Choke City" ilan eden bir ön sayfa manşetine yanıt olarak benimsendi.[1] Rockets'ın "Debriyaj" olarak adlandırılan ayısı, 14 Mart 1995'te tanıtıldı.

Clutch, Şubat 2005'te USA Today tarafından sporda en çok tanınan 5. maskot seçildi ve 2006'da Mascot Hall of Fame'e dahil edildi. Ayrıca 2005 Yılın NBA Maskotu oldu. Ayrıca 2013 NBA Yılın Maskotu ödülünü kazandı. 2008'de bir Rockets maçında evlenme teklifi sırasında bir erkeğin vurulduğu bir internet meme'inde daha da fazla ilgi gördü. Kadın "hayır" dedikten ve sahadan fırladıktan sonra, Clutch onu teselli etti ve onu yakalayarak uzaklaştı. çıkarken birinin birasını adama veriyor. Bazıları olayın gerçekten sahnelenip sahnelenmediğini sorguladı. Clutch, Teksas, Houston'daki Toyota Center'da kalabalığı eğlendirmeye devam ediyor.

2019'da Clutch, şu anki Rockets oyuncuları James Harden ve Chris Paul ve aktör Oscar Nuñez ile birlikte State Farm Insurance için bir televizyon reklamında yer aldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The official site of the NBA for the latest NBA Scores, Stats & News. | NBA.com". www.nba.com. 22 Ekim 1996 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2021.