İçeriğe atla

Clodia Pulchra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Clodia Pulchra

Clodia Pulchra, Claudia olarak da bilinir (d. MÖ 57/MÖ 56), Mark Antony'nin sonraki karısı Fulvia'nın ilk kocası Publius Clodius Pulcher'den olan kızı. Mark Antony'nin üvey kızı ve Marcus Antonius Antyllus ile Iullus Antonius'un üvey kız kardeşleridir.

Mark Antony annesinin üçüncü kocasıdır. Clodius gibi Antony de kariyeri için onun parasını kabul etmekten dolayı mutluydu. Julius Caesar'ın MÖ 15 Mart 44'te suikaste kurban gitmesinin ardından Antony, Octavian ve Lepidus'la birlikte ikinci üçlü hükümdarlığı kurdu ve sonra sürgüne gönderildi. Politik birlikteliği kuvvetlendirmek için Fulvia kızı Clodia'yı genç Octavian'a eş olarak teklif etti çünkü Lepidus karısını yeğeni Servilia'yı teklif etmişti. Sonradan, Octavian Clodia'yı seçti.

Evlilikleri hakkında fazla bilgi yoktur ve Clodia hakkında çok az bilgi günümüze ulaşmıştır. Bu eylemler politik ve sosyal huzursuzluklara neden oldu ancak Octavian Clodia'dan boşanmak isteyince, Fulvia kendi kendine harekete geçmeye karar verdi. Kocasının kardeşi Lucius Antonius'la birlikte onun hakları için Octavian'a karşı savaşmak için İtalya'da sekiz lejyon topladı. Ordu kısa bir süre için Roma'yı işgal etti ancak bir süre sonra Perusia'ya (modern Perugia) geri çekildi. Octavian, MÖ 41-40 arasında açlığa mahkûm ederek Fulvia ve Lucius Antonius'un teslim olmasını sağladı. Fulvia, bir süre sonra aniden hastalanarak öleceği Sicyon'a sürgüne gönderildi.

Octavian, tek öz çocuğu olan Julia'nın annesi Scribonia ile evlenebilmek için Clodia'dan boşandı. Clodia ile hiçbir ilişkiye girmemişti. Onu annesine, onu aldığı gibi geri verdiğini anlatan bir mektupla birlikte geri gönderdi.

Clodia Pulchra akıbeti bilinmez.