Ciwan Haco

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ciwan Haco
Genel bilgiler
Doğum 1957 (65-66 yaşında)
Kamışlı, Suriye
Tarzlar Protest müzik, Halk müziği, Özgün müzik, Geleneksel, Folklor, caz, rock
Meslekler Şarkıcı-şarkı yazarı
Çalgılar Bağlama
Etkin yıllar Günümüz
Müzik şirketi Red Music Digital

Ciwan Haco (d. 1957; Kamışlı, Haseke, Suriye), Kürt şarkıcı.[1][2]

Suriye hükûmeti kendisine toprak verir, geniş aşiretiyle birlikte buraya yerleşir. Daha sonra toprakları ellerinden alınır ve aile göçe zorlanır, aile fertleri dünyanın her yerine dağılır. Aileden yazar, şair, ressam, müzisyen ve akademisyen gibi mesleklere sahip kişiler çıkar. Ciwan Haco da, bu aileden çıkmış sanatçılardan biridir.

1980'li yıllarda korsan kasetleri kaçak yollardan Türkiye, İran, Irak ve Suriye'ye girdiğinde, Haco'nun müzik serüveni çoktan başlamıştı. Almanya'da Bochum Üniversitesi'nde müzik eğitimi görüyordu. Kendine has bir tarzı vardı; Kürt müziğinde o zamana kadar alışık olmayan bir "ses" olarak girdi. Pop, rock ve etno-caz türünü, bir daha çıkmazcasına Kürt müziğine sokarken, kocaman bir coğrafyada çok büyük bir hayran kitlesini yaratıyordu. Arkasından gelecek bir sürü müzisyene örnek oluyor ve Avrupa'nın önemli caz kulüplerinde sahneye çıkıyor, dünyanın çeşitli yerlerinde verdiği konserleri hıncahınç doluyordu. 1991 yılında çıkardığı Sî û Sê Gûle albümünde geleneksel Kürt müziği ile blues formunu ilk defa buluşturdu.

Üstad Mihemed Şêxo (1948 - 1989)'dan etkilenerek kendi başına saz çalmayı öğrenmiştir. Liseden mezun olduktan sonra Almanya'ya geçerek Bochum'da bulunan Ruhr Üniversitesinde üç yıl öğrenim görmüştür. Şimdi İsveç'te ikamet etmektedir.

Müzik yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk albümleri Emina ve Peşmerge'de geleneksel kürt müziği türkülerini seslendiren Haco, daha sonra caz-rock tarzında unutulmaz eserler bırakmıştır. Kürt müziğine çalıştığı dünyaca ünlü gruplarla birlikte üst düzey müzik kalitesi ve yeni bir ufuk getirmiştir. Son iki albümünde daha çok pop ağırlıklı parçalara yönelen Haco ününü de daha çok bu kasetleriyle kazanmıştır. 2003'te Batman’da verdiği konsere 100 ila 300 bin seyirci katılmıştır.[3]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüntülü Materyaller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sadie, Stanley (2021). The new Grove dictionary of music and musicians (5. bas.). New York: Grove. ISBN 978-0195170672. 
  2. ^ Gunter, Michael M. (2018). Historical dictionary of the Kurds (3. bas.). Lanham: Rowman & Littlefield Publishers. ISBN 978-1538110492. 
  3. ^ "Cıvan Haco, Batman'ı salladı". Milliyet. 6 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]