Cinsiyetler Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Cinsiyetler Savaşı'nın ikinci maçında Billie Jean King'in giydiği kıyafet.

Cinsiyetler Savaşı, teniste bir erkek ve bir kadın arasında oynanan çeşitli gösteri maçlarını veya bazı durumlarda iki erkek ve iki kadın arasında oynanan maç türüdür. İlk Cinsiyetler Savaşı mücadelesi Margaret Smith Court ve Bobby Riggs arasında gerçekleşmiştir.[1][2] Cinsiyet Savaşları terimi, 1973'de Houston Astrodome stadyumunda 55 yaşındaki Bobby Riggs ile 29 yaşındaki Billie Jean King arasında oynanan ve uluslararası bir televizyonda yayınlanan maçta ortaya çıkmıştır.[3] Billie King bu maçta üç set alarak kazanmıştır.[4][5] Bu maç, Amerika Birleşik Devletleri'nde tahmini elli milyon, dünya çapında doksan milyon kişi tarafından izlenmiştir.[6] King'in bu maçı kazanması, kadın tenisinin kamu tarafından kabul edilmesinin temel taşı olarak kabul edilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Riggs "Courts" Margaret - then hustles a victory". Pittsburgh Post-Gazette. Associated Press. 14 Mayıs 1973. s. 28. 
  2. ^ Kirkpatrick, Curry (21 Mayıs 1973). "Mother's Day Ms. match". Sports Illustrated. s. 34. 
  3. ^ Jares, Joe (10 Eylül 1973). "Riggs to riches - take two". s. 24. 
  4. ^ "Billie Jean slam-bangs Riggs to defeat". Pittsburgh Post-Gazette. Associated Press. 21 Eylül 1973. s. 1, sec. 1. 
  5. ^ Kirkpatrick, Curry (1 Ekim 1973). "There she is, Ms. America". Sports Illustrated. s. 30. 
  6. ^ JuliaKate E. Culpepper (20 Eylül 2017). "On This Day: Billie Jean King defeats Bobby Riggs in Battle of the Sexes". The Atlanta Journal-Constitution.